Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 1. díl
17. 01. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 1. díl

Zajímáte se o velkoformátové obklady a dlažby? Prozradíme, že velké formáty budou letos naše velké téma. Jedná se totiž o nejoblíbenější dlažbu současnosti!

Radíme se s výrobci a podle toho vyvíjíme materiály k pokládce

V průběhu minulých několika let výrobci velkoformátových obkladů a dlažeb výrazně rozšířili svou nabídku. Kromě formátů 3 x 1 m tloušťky 3,5 a 5 mm, nyní nabízí nové formáty až do 1,6 x 3,2 m a tloušťky od 5 do 12 mm. V Mapei úzce spolupracujeme s výrobci velkoformátových obkladů a dlažeb a souběžně s těmito novými výrobky vyvíjíme i nové materiály vhodné k jejich instalaci.

Je pro nás však důležité, abyste naše materiály zvládli správně použít s co nejlepším výsledkem. Proto jsme pro vás připravili seriál článků, kde podrobně vysvětlíme, jak na instalaci velkoformátových obkladů a dlažeb typu gres pomocí systémů Mapei. Předáme vám informace, které doposud znali pouze experti.

  • Vycházíme z normy UNI 11493-1, kterou zavedli v Itálii v červnu 2013 a která se týká převážně lepených obkladů a dlažeb v interiéru a exteriéru.
  • řídíme se i dalšími směrnicemi a vlastními zkušenostmi, které naši profesionálové získávají dennodenní praxí.
Obývací pokoj

Velkoformátové obklady a dlažby typu gres: čím jsou specifické?

Vzhledem ke zvláště velkému formátu a velmi nízké nasákavosti, typickým vlastnostem obkladů a dlažeb typu gres, je velmi důležité stanovit vhodný způsob instalace tohoto typu obkladových prvků, a to s velkou pečlivostí a přesností.

Stejně jako u jiných nástěnných a podlahových krytin je trvanlivost a funkčnost tenkovrstvých obkladů a dlažeb typu gres silně závislá na přesném návrhu, správné přípravě podkladu a způsobech pokládky s použitím lepidel, spárovacích hmot a těsnicích tmelů, které byly vybrány podle obkladového materiálu a oblasti použití.

Kam se velkoformátové obklady hodí?

  • Exteriéry i interiéry
  • Na stěny a podlahy
Žena ve vani

Pár slov o typologii materiálu

Na trhu jsou v současné době k dispozici různé formáty a tloušťky velkoformátových obkladů a dlažeb s některými formáty rozměru až 3,2 x 1,6 m a tenkovrstvé obklady a dlažby o tloušťce od 3 do 12 mm.

Tenkovrstvé a velkoformátové obklady a dlažby jsou normou UNI 11493-1 definované následujícím způsobem:

  • tenkovrstvé obklady a dlažby: do tloušťky 5 mm;
  • velkoformátové obklady a dlažby: jedna strana je delší než 60 cm.

Způsob manipulace, přípravy podkladu a pokládky je pro tenkovrstvé i velkoformátové obklady a dlažby stejný.

Jak na správnou instalaci velkoformátových obkladů?

Před pokládkou

Ověřte si, zda je podklad

  • bez trhlin
  • vyschlý
  • homogenní
  • dostatečně vyzrálý
  • čistý
  • rovný

Instalaci obkladů a dlažeb byste měli provést s šířkou spár alespoň 2 mm. Šířka spár musí být přesně stanovena. V případě potřeby ji můžete rozšířit v závislosti na podmínkách prostředí, oblasti použití, formátu obkladových prvků a typologii podkladu.

Proč je šířka spár tak důležitá?

Spáry jsou zvláště důležité při pokládce velkých formátů, protože:

  • umožňují omezit vliv nerovnosti mezi obkladovými prvky pro dosažení rovinnosti;
  • výrazně snižují modul pružnosti, a tedy tuhost obkládaného povrchu

Technické vysvětlení:

Zatímco při instalaci obkladových prvků na sraz je obložená plocha srovnatelná s jedním nepřerušeným obkladem a chová se tedy jako jeden obkladový prvek, instalace obkladů se spárami umožňuje snížit modul pružnosti obloženého povrchu, protože modul pružnosti spárovací hmoty je mnohem nižší, než u obkladových prvků.

Díky tomu je povrch se spárami schopný přizpůsobit se lépe odlišným pohybům mezi podkladem a obkladem/dlažbou způsobenými dotvarováním konstrukce, hydrometrickým smršťováním, rozměrovým změnám vlivem teplot, atd., což omezuje nebezpečné napětí, které by mohlo způsobit oddělení obkladových prvků od podkladu.

Nezapomeňte na kontrolní spáry

Kromě nutnosti respektování konstrukčních dilatačních spár musí být provedeny také kontrolní (kontrakční) spáry. V případě instalace v interiéru musí být provedeny obvodové dilatační spáry a kontrolní spáry a to každých 25 m².  V případě instalace obkladů a dlažeb v exteriéru musí být plocha rozdělena na velikost dilatačních polí max. 9-12 m².

Tomu, jak správně instalovat velkoformátové obklady a dlažby, se budeme věnovat i v příštím díle seriálu. Zaměříme se hlavně na výběr správného lepidla, které je pro dokonalý výsledek nejdůležitější a dáme vám pár užitečných rad a tipů.

Než se prokliknete k dalšímu dílu, mrkněte na realizaci velkoformátových dlažeb s produkty MAPEI.

Sledujte náš Facebook a o novém článku se včas dozvíte! Nebo se na nás obraťte s dotazem v naší online Poradně.

Také si přečtěte:

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci