Lepení dřevěných podlah: Rady pěkně od podlahy
09. 11. 2017

Lepení dřevěných podlah: Rady pěkně od podlahy

Váš zákazník si vysnil dřevěnou podlahu?  Jak na ni a kdy mu ji rozmluvit?

Jaké jsou výhody lepené dřevěné podlahy?

  • Snižuje potenciální deformaci dřeva při špatné vzdušné vlhkosti – Při větších vlhkostních výkyvech může dřevo tvořit spáry, lepení tvorbu spár eliminuje.
  • Menší hlučnost – U lepených podlah dochází ke kročejovému útlumu, tedy snížení hluku při chůzi.
  • Lepší tepelná vodivost – Pokud se zákazník rozhodne pro podlahové topení, lepená podlaha rozvede teplo lépe než plovoucí.
  • Lepší komfort při chůzi – Lepená dřevěná podlaha působí při chůzi pevněji.
  • Možnost renovace – Můžete ji bez problémů přebrousit, přelakovat nebo přeolejovat.
  • Dlouhodobá životnost

Kdy ji zákazníkovi rozmluvit?

I když staré přísloví praví, že váš zákazník je i váš pán, ne vždy je správné splnit zákazníkovi vše, co mu na očích vidíte. Pokud chce zákazník dřevěnou podlahu do místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu, ať už do koupelny nebo do vlhké chodby, rozmluvte mu to. Dřevo je přírodní materiál a neustále pracuje. Pokud není dřevěná podlaha podle pokynů výrobce určená pro vlhké prostředí, vysoká vlhkost ji může značně poškodit.

V případě teplovodního podlahového topení není lepená dřevěná podlaha problém. U elektrického podlahového topení, které není k dřevu tak šetrné, doporučte zákazníkovi jinou variantu.

Pokud chce zákazník podlahové topení, je třeba zvážit i typ dřeva, z něhož podlaha bude. Některé dřeviny jako javor nebo buk nejsou kvůli náchylnosti k výkyvům tepla a vlhkosti vhodné pro podlahové vytápění. Stěžejní jsou však vždy pokyny od výrobce podlahové krytiny.

Co je třeba před pokládkou

Než se pustíte do práce, nechte materiál aklimatizovat podle doporučení výrobce. Před pokládkou materiál zkontrolujte kvůli případným vadám. Vždy držte jednotlivé díly podlahy vzpřímeně, aby vám neunikl žádný detail.

Hlavně připravte podklad

Podklad pro lepení musí být pevný a soudržný. Zbavte jej veškerých nečistot a nesoudržných částí. Aby byl podklad dokonale hladký, vyrovnejte ho vhodnou samonivelační stěrkou pro pokládku dřeva. Pod dřevěné podlahy můžete použít rychle tvrdnoucí samonivelační stěrku Ultraplan Eco, která se skvěle hodí do bytů i komerčních prostorů, poradí si totiž i se zvýšeným zatížením a je vhodná také pro podlahové vytápění.

Čas na lepení

Podklad máte připravený? Je čas vrhnout se na lepení. Lepidlo zvolte podle typu dřevěné podlahy a podkladu. Doporučujeme jednosložková lepidla Ultrabond P990 1K nebo Ultrabond Eco S955 1K, která mají dlouhou otevřenou dobu. Budete tak mít dostatek času na úpravu detailů.

Obě lepidla se hodí pro všechny typy dřevin včetně exotického dřeva, masiv i vícevrstvé podlahy v jakémkoliv formátu. Můžete je použít i na vytápěné podlahy. Pokud vás trápí alergie na polyuretanové přípravky, lepidla Ultrabond jsou správnou volbou.

Nanášejte je vždy rovnou na podklad a poté pokládejte jednotlivé dílce dřevěné podlahy. Dodržujte zásady konstrukčních spár a obvodových dilatací, podle pokynů výrobce parket.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci