Nivelace podlahy: Zvládněte ji bez komplikací 
22. 09. 2023

Nivelace podlahy: Zvládněte ji bez komplikací 

Hlavním smyslem nivelace podlahy je zajistit, aby byl povrh rovný a měl co nejdelší životnost. Jak se samonivelační hmotou pracovat a na co si dát pozor? Přečtěte si v našem článku.

Jakou hmotu zvolit pro nivelaci podlahy?

Na výběr máte ze dvou základních možností: cementu a hmoty na bázi síranu vápenatého. Cementové samonivelační stěrky se v minulosti těšily velké oblibě, a to především pro svoje rychlé schnutí a možnost použití i ve vlhkém prostředí. V posledních letech se na trhu můžete setkat také s hmotami na bázi síranu vápenatého, pro které je typický jednoduchý rozliv a menší pnutí. Jejich kvalita je ale různá.

V nabídce MAPEI najdete pouze samonivelační stěrky na bázi síranu vápenatého vyvinuté ve vlastních výzkumných laboratořích. Díky tomu jsou produkty jemné, vynikají dokonalým rozlivem a optimálním schnutím.

Exteriér a vlhké prostředí

Zdaleka ne každou samonivelační hmotu lze použít do vlhkého prostředí nebo exteriéru. Pokud se chystáte na nivelaci podlahy okolo bazénu, v koupelně nebo na venkovní terase, doporučujeme sáhnout po vlhkosti odolné vyrovnávací stěrce Planex HR Maxi. 

Místa s vysokou provozní zátěží

Do míst s běžnou provozní zátěží doporučujeme rychletvrdnoucí Ultraplan Eco 20. Pokud se ale chystáte na realizaci projektu v místě, kde bude provozní zátěž vyšší, sáhněte po výrobcích Ultraplan Eco nebo Ultraplan Maxi, které se hodí i do hal nebo skladovacích prostorů. 

Samonivelační stěrka na podlahové vytápění 

Budete realizovat vytápěnou podlahu? Pak se zaměřte na takové samonivelační hmoty, které vynikají vysokou tepelnou vodivostí. Vhodný je například rychletvrdnoucí, vlákny vyztužený Novoplan Maxi. 

Pokládka samonivelační stěrky

Postup nivelace podlahy

Výběr správné samonivelační hmoty ale úspěch nezaručuje. Důležité je také to, abyste vybranou stěrku správně aplikovali. Jakých kroků byste se měli držet?  

 1. Důležitou roli hraje příprava podkladu

  Než se pustíte do samotné nivelace podlahy, je třeba provést diagnostiku podkladu. Problém nastává ve chvíli, kdy je podklad nesoudržný, drolí se nebo na něm ulpívají zbytky PVC krytin, nátěrů nebo lepidel.

  Na nesoudržný betonový povrch je nutné aplikovat přípravek, který podklad zpevní. Doporučit můžeme například Prosfas na bázi silikátů. Na povrchovou úpravu je možné použít také epoxidové dvousložkové zpevňovače Primer MF a Primer EP nebo jednosložkový rychleschnoucí polyuretanový primer Eco Prim PU 1K.

  Pokud na povrchu ulpívají zbytky nátěrů, lepidel nebo PVC krytin, bude podklad třeba lehce zbrousit. Až poté je možné přistoupit k dalšímu kroku – penetraci povrchu.

 2. Penetrace podkladu

  Při výběru penetrace je třeba brát v potaz především to, jestli je podklad savý, nebo ne.

  Na savé povrchy, jako jsou beton, anhydrit nebo cementový potěr, se hodí nejlépe Primer G Pro.
  Na nesavé podklady (stará dlažba, keramika, dřevěné parkety nebo OSB desky) použijte Eco Prim Grip Plus.

  V nabídce MAPEI najdete také univerzální primer Eco Prim T Plus, který je vhodný na oba typy povrchů – stačí upravit ředění výrobku. Produkt je navíc vhodný také na podklady se zbytky lepidel.

 3. Nezapomeňte na obvodový dilatační pás

  Pro cementové samonivelační hmoty je typické vysoké pnutí při vysychání. V místě styku podlahy se stěnou je proto nutné nalepit obvodovou dilatační pásku, díky které zamezíte tomu, že při vyzrávání stěrka popraská.

 4. Aplikace nivelační hmoty

  Jak samonivelační hmotu správně aplikovat? Důležité je dodržovat základní pravidla:
  1. Vždy se řiďte návodem výrobce.
  2. Vybranou samonivelační hmotu smíchejte s vodou, která je čistá a studená.
  3. Naředěnou hmotu míchejte alespoň 2–3 minut. 
  4. Po promíchání dopřejte stěrce minimálně 2 minuty odpočinku.
  5. Poté hmotu opět promíchejte. 
  6. Stěrku vylijte na podklad, následně ji rozetřete pomocí šavle nebo rakle.
  7. Nezapomeňte samonivelační hmotu odvzdušnit pomocí tzv. odvzdušňovacího válce.

 5. Závěrečné přebroušení

  Téměř každou samonivelační hmotu je třeba před pokládkou podlahové krytiny přebrousit. Tento krok ale můžete přeskočit, pokud použijete stěrku Planitex Basic, která závěrečné přebroušení nevyžaduje.
Broušení podlahové krytiny

Jaké jsou nejčastější chyby při nivelaci podlahy?

Profesionálně odvedenou práci dokáže zničit vysoká teplota, přímé sluneční záření nebo průvan. Pokud stěrku aplikujete na horkou podlahu, pravděpodobně popraská. Do práce se tak nepouštějte v letních měsících, kdy teploty přesahují 30 °C. Pozor si dejte také na přímé sluneční záření a průvan. V prvních 24 hodinách nechte místnost zavřenou, poté je naopak průchod vzduchu žádoucí, jinak by se mohla v okolí samonivelační hmoty držet vysoká vzdušná vlhkost.

Máte už s nivelací podlahy zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích na našem Facebooku nebo Instagramu.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci