Cementový potěr: Jak dlouho ho nechat „zrát“?
24. 11. 2017

Cementový potěr: Jak dlouho ho nechat „zrát“?

Jak dlouho po aplikaci cementového potěru můžete začít s nanesením hydroizolační vrstvy, vyrovnávací stěrky nebo pokládkou dlažby? A proč proces neuspěchat?

Potěr vysychá minimálně 28 dní

Doba vysychání záleží na použitém množství vody a dalších faktorech. Obecně můžeme říct, že správně připravený cementový potěr je rozměrově stálý nejdříve po 28 dnech, a po této době doporučujeme zbytkovou vlhkost ověřit měřením.

Jde to i rychleji

Je nám jasné, že ne vždy máte čas čekat celých 28 dní. Jde to i rychleji, musíte ale sáhnout po vhodných produktech. Máte dvě možnosti:

1)     Pracujte se speciálními pojivy nebo hotovými směsmi

Tato pojiva a směsi dokážou díky speciálnímu strukturnímu složení celý proces výrazně urychlit. Pojivo MAPECEM a připravená směs MAPECEM PRONTO je připravené na další pokládku za 1 den.

Pojivo TOPCEM a předem připravená směs TOPCEM PRONTO za 4 dny.

2)     Použijte přísadu do klasického potěru

Při přípravě klasického cementového potěru do něj přimíchejte přísadu z řady MAPESCREED, která urychlí zrání potěru.

Co se stane, když položíte krytinu moc brzy?

Cement vyžaduje určité množství vody, aby mohla proběhnout hydratace a potěr vytvrdl. V průběhu vysychání se část vody odpaří, dojde ke zmenšení objemu a uvnitř potěru nastane fyzikální jev známý jako hydrometrické smršťování.

Pokud nalepíte nášlapnou vrstvu podlahy na potěr před dokončením fáze smršťování, přenese se pnutí z potěru do krytiny, v podkladu vzniknout trhliny a hrozí, že se krytina oddělí od podkladu.

Neodpařená voda znamená další problémy. Voda proniká cementovými spárami v dlažbě ve formě par a v nejlepším případě vytvoří jen nevzhledný solný výkvět. Páry ale mohou zůstat pod krytinou a v případě materiálů, jako je dřevo nebo PVC, mohou způsobit oddělení krytiny a silný zápach.

Jaké máte se zráním potěru zkušenost vy? Jak dlouho čekáte, než položíte dlažbu, a stalo se vám už někdy, že jste celý proces uspěchali? Podělte se s námi na Facebooku.

Tip: Cementový potěr jsme použili při stavbě Multifunkčního komplexu Nutrend World.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci