Reference: Tak trochu jiná kotelna
20. 06. 2018

Reference: Tak trochu jiná kotelna

Co dokáže se zdánlivě nevyužitelnou ruinou provést kvalitní stavební chemie, pár šikovných rukou a dobrý nápad? Podívejte se, jak dopadla rekonstrukce Kotelna Park v pražských Radlicích.

Jak oživit opuštěné industriální objekty, ale zachovat genius loci? Tahle otázka stála před začátkem celé rekonstrukce. Cílem bylo využít výjimečnosti každého z objektů – od konstrukčních výšek, přes nosný systém, až po dopravní napojení na Radlickou ulici.

Rekonstrukce Kotelna Park

Původní kotelna se 128 metrů vysokým komínem je srdcem zástavby a také jedním z nejvýraznějších bodů v okolí. Při přestavbě zůstaly některé části konstrukce na svém místě a jsou spojené s novými objekty, kde se teď nacházejí kancelářské prostory – od open-space s původními stropy a přiznanými technologiemi až po klasické kanceláře s působivým výhledem na město.

Kotelna Park

Exteriérové atrium propojuje dva objekty a to poměrně netradičním způsobem – obnaženým železobetonovým skeletem původní kotelny. Právě tady sehrála důležitou roli stavební chemie od Mapei. Aby konstrukce odolala vlivům počasí, sáhli řemeslníci po antikorozní cementové maltě Mapefer 1K, která zároveň zvyšuje přídržnost dalších vrstev.

Kotelna Park pohled zevnitř

Povrch železobetonových konstrukcí bylo třeba také vyhladit. Postarala se o to rychletvrdnoucí tixotropní malta Planitop Rasa & Ripara R4 vyztužená vlákny.

Kotelna Park střecha

Finální krytí zajistila pružná cementová malta Mapelastic Guard, která sjednocuje a dlouhodobě chrání povrch železobetonových konstrukcí vystavených vysoké zátěži.

Kotelna Park v pražských Radlicích

Mapelastic Guard zachovává pružnost při všech klimatických podmínkách a je zcela nepropustná pro vodu do tlaku 1,5 atmosféry. Je tak odolná proti průniku rozmrazovacích solí, síranů, chloridů a oxidu uhličitého a má perfektní přídržnost k betonovým povrchům. Své uplatnění proto nachází především v oblastech se zhoršenými klimatickými podmínkami – v průmyslových zónách se znečištěným vzduchem a přímořských oblastech, kde je ovzduší bohaté na soli, které by stavbu mohly časem narušit.

Jak se vám výsledek líbí? Napište nám do komentářů na Facebooku.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci