Sanační omítka: Spolehlivý pomocník nejen při renovacích
20. 06. 2023

Sanační omítka: Spolehlivý pomocník nejen při renovacích

Především při opravách starších domů se často vyskytují problémy s fasádami způsobené vlhkostí. Jde o nedostatky, které nejen zhoršují vzhled budovy, ale také ji pomalu ničí. Výraznou pomocí je v těchto situacích nenahraditelná součást sanačního systému: sanační omítka. Co to je, jak funguje, kdy je vhodné ji použít –⁠ a jak na to?

Co je to sanační omítka?

Tato omítka je jedním z kroků při aplikaci sanačního systému. Jde o speciální systém, který je navržen pro opravy staveb zasažených vlhkostí. U novostaveb se zase postará o vysokou prodyšnost.

Sanační omítka je vytvořena tak, aby zajistila nejen esteticky kvalitní vzhled, ale také ochranu povrchu a zlepšení pevnosti omítky. Je typická svou vysokou porézností a prodyšností a nízkou nasákavostí.

Jak sanační omítka funguje?

Díky většímu množství pórů je sanační omítka efektivnější v odvádění vlhkosti z vnitřku zdiva než omítka klasická. Je tomu tak i přesto, že při průchodu vlhkosti se soli obsažené ve vodě ukládají vykrystalizované přímo ve struktuře omítky – to však nezabraňuje průchodu vodní páry zevnitř ven. Sanační omítka tak pomáhá udržet povrch suchý a zabraňuje dalšímu poškození.

Sanační omítka je zároveň velmi odolná: nasakuje méně vody zvenčí a některé druhy ji i odpuzují. Speciální protiplísňové sanační omítky jsou navíc vyrobeny tak, aby proti nim neměly šanci ani spory.

Vzhledem k množství produktů s různými vlastnostmi dnes seženete sanační omítku pro interiér i pro exteriér. Opravíte s ní odlupující se omítky a omítky s trhlinami, a to jak na rodinném domku, tak u historické památky.

Nanášení sanační omítky

Kdy použít sanační systém?

K sanaci objektu je třeba přistoupit ve chvíli, kdy na domě zpozorujete odpadávající omítku. Nejčastější příčinou je kapilární vlhkost, která se do zdí dostává vzlínáním z oblasti základů a v místech, kde je zeď v kontaktu s mokrou zeminou. Na vině je buď špatná hydroizolace, nebo její úplná absence.

Protože vlhkost přichází od země, trpí jí nejčastěji sklepy, suterény a přízemí. Vlhké zdivo má horší tepelně izolační vlastnosti, kvůli solným výkvětům špatně vypadá, a navíc představuje ideální domov pro řasy a plísně (a tedy i zdravotní riziko). 

Ochránit spodní část stavby lze například injektáží zdiva. Dalším řešením jsou také rozsáhlejší stavební úpravy, např. podřezání a vložení hydroizolace nebo odvedení povrchové vody pryč od budovy. Tím se minimalizuje množství vlhkosti, se kterou se sanační omítka musí vypořádat, a zajišťuje se její efektivní a trvanlivá ochrana.

Postup aplikace sanační omítky

Kompletní sanační systém funguje pouze při dodržení správného postupu. Jak na to?

  1. Příprava povrchu. Před aplikací je zásadní odstranit veškerou původní omítku zasaženou vlhkostí, a to nejen na viditelně poškozených místech, ale také alespoň 50 cm nad posledními známkami vlhkosti. Zbavte zeď také dalších nečistot, prachu a úlomků. Odstraněnou omítku ihned odkliďte z pracovního prostoru – zabráníte tak opětovnému vyluhování vysrážených solí. 
  2. Aplikace chemické bariéry. Abyste zastavili vzlínající vlhkost, vsaďte na injektáž. Vytvoří hydroizolační membránu přímo uvnitř zdi a zabrání tak průchodu vlhkosti do konstrukce. Pomůže například MAPESTOP.
  3. Vyschnutí zdiva. Čas závisí na množství vlhkosti, vždy ale nechte zdi pořádně proschnout. 
  4. Aplikace sanačního podstřiku. Tento volitelný krok pomůže s ochranou zdiva a zároveň ho zpevní. Prozkoumejte produkty značky MAPEI z řad PoroMap nebo Mape-Antique, které jsou jak prodyšné, tak odolné proti síranům. Podstřik nanášejte v cca 3mm vrstvě. 
  5. Nanesení sanační omítky. Příprava i aplikace jsou podobné jako u omítek tradičních. Stačí tedy zvolit vhodný nástroj a dodržovat pokyny výrobce ohledně správného načasování aplikace i tloušťky nanášené vrstvy (podle stavu podkladu, maximálně ale 30 mm). Nezapomeňte také respektovat doporučenou dobu schnutí sanační omítky před dalším nátěrem.
  6. Volitelná aplikace sanačního štuku. Jemná stěrka o tloušťce cca 1–2 mm vytvoří hladký povrch.
  7. Nanesení základního nátěru. Primer zlepší přilnavost finálního nátěru k povrchu a zajistí jeho lepší fungování. Vyzkoušet můžete třeba Silexcolor Primer od MAPEI.
  8. Dokončení vrchním nátěrem. I zde vyberte produkt s vysokou prodyšností, například nátěr nebo omítku z řady Silexcolor na bázi modifikovaného křemičitanu.

Potřebujete poradit s plánovanou sanací? Nejste si jistí, zda a jak ji realizovat? Obraťte se na technické oddělení MAPEI.

Na co si dát pozor?

I když se může zdát, že sanační omítka dokáže zázraky na počkání, je nutné dodat, že není samospásná. Při setkání s vlhkým zdivem nezapomeňte nejdříve najít příčinu a postarat se o to, aby byla před opravami omítky odstraněna, jinak bude funkčnost sanačního systému mnohem nižší. Pokud ale vlhkost zcela odstraníte, je po starostech.

Muž opravuje omítku na domě

Vlhkost je soupeřem, který dokáže domy i jejich obyvatele pořádně potrápit. Pokud tedy narazíte na vlhké zdivo, zvažte nejprve, zda jde o problém, se kterým vám pomůže pouze sanační systém, nebo zda bude potřeba odstranit příčiny stavebními úpravami.

Tak či tak vám držíme palce – a jsme tu pro vás, pokud potřebujete poradit. Zjistěte více o službách našeho technického servisu nebo si pročtěte už zodpovězené dotazy v naší poradně. Obrátit se na nás můžete také na Facebooku a Instagramu.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci