Zemědělci, využijte dotace! Právě teď je nejvyšší čas stavět
21. 10. 2019

Zemědělci, využijte dotace! Právě teď je nejvyšší čas stavět

Do konce roku 2020 trvá současný evropský dotační program pro zemědělce, který umožňuje získat dotace na výstavbu nových zemědělských staveb, opravu stávajících a další činnosti.

I po roce 2020 tu dotační program bude, změní se ale pravidla hry.

první informace o plánu na další roky ohlašovaly škrty. Jednak se mění částka, kterou bude evropská unie vynakládat na zemědělství, jednak se mění její díl, který připadá na Českou republiku. Z původních 8,2 miliard eur na všechny evropské zemědělce by se mělo stát 7,7 miliard. Jisté ale zatím není nic.

Co je SZP a jak může pomoct vám?

V souvislosti s eurodotacemi se můžete setkat se zkratkou SZP. Skrývá se pod ní Společná Zemědělská Politika – plán Evropské unie na podporu a rozvoj zemědělství ve všech členských státech. Ten má za cíl podporovat zemědělce a farmy, jejich modernizaci a také směřování k udržitelnějšímu hospodaření.

V rámci plánu je stanovený rozpočet pro každou zemi, ze kterého mohou jednotliví zemědělci čerpat dotace. Ty se vztahují například na tyto oblasti:

 • Přestavba, modernizace, statické zabezpečení a výstavba provozovny
 • Úprava povrchů pro skladové hospodářství, manipulační plochy, náklady na výstavbu odstavných a parkovacích stání, oplocení
 • Pořízení strojů, technologií a dalšího zařízení sloužícího pro založení nebo rozvoj nezemědělské činnosti

A další. Podrobnosti najdete například na této stránce.

Co se bude měnit?

Změn je několik. První změnou je zmiňovaný rozpočet a jeho přerozdělení. K dalším patří:

 1. Podpora menších zemědělců a farem (oproti velkým)
 2. Zastropení – určení maximálních částek zvlášť pro velké zemědělce
 3. Větší zaměření na udržitelnost
 4. Zaměření na podporu mladých zemědělců
 5. Rozhodování o přerozdělování peněz více v rukou jednotlivých států

Všechny tyto změny jsou změny k lepšímu, zároveň ale znamenají nejistotu. Budete mít nárok na dotaci i po roce 2020? A jak bude vysoká? To se v tuto chvíli nedá říct.

Řešení? Nejvyšší čas stavět

Proto pokud plánujete stavbu, přestavbu nebo úpravu, doporučujeme práce neodkládat a využít štědřejší současný rozpočet.

Ať se rozhodnete stavět, nebo upravovat stávající zemědělské stavby, máme pro vás tip, díky kterému výsledek vydrží déle. Tam, kde musí beton odolat vlivům chemie, mechanické zátěži a každodennímu provozu, totiž nestačí klasická stavební chemie. Seznamte se s přísadami pro zemědělské stavby Mapei agro, které zaručí:

 • mechanickou odolnost betonu
 • odolnost vůči chemikáliím i kyselému prostředí
 • snadnou údržbu

Přečtěte si, proč se vám vyplatí stavět s Mapei agro, a ujistěte se, že stavíte se zodpovědnou stavební firmou, které záleží na dlouhotrvajícím výsledku. Protože poctiví řemeslníci staví s kvalitní stavební chemií.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci