Malta na ukotvení konstrukce nebo obnovu základu: jak na správný výběr
21. 11. 2022

Malta na ukotvení konstrukce nebo obnovu základu: jak na správný výběr

Každá precizně odvedená stavba začíná už při výběru materiálu. Jenže vybrat ten nejlepší s potřebnými vlastnostmi v množství pytlů betonových směsí může být oříšek. Poradíme vám chytré řešení pro kotvení i rekonstrukce.

Základem je výběr správné směsi

Vyvarujte se betonovým směsím, které nejsou přímo určené pro kotvení konstrukcí nebo opravy betonu. Mívají malé pevnosti nebo nejsou dostatečně tekuté. Z nevhodného výběru materiálu se odvíjí i nekvalitní výsledek v podobě nestabilních základů a nevzhledných prasklin.

Chytré řešení 2v1: malta pro obnovu i kotvení

Pro rekonstrukce podlah přes opravy silně poškozených betonových konstrukcí až po zhotovení základů pod zdivo můžete sáhnout po Mapegrout Ancora & Ripara. Vyznačuje se vlastnostmi, jako je vysoká tekutost, mechanická odolnost a omezené smršťování, díky kterým zvládá hravě sanace i kotvení.
Suchá směs obsahuje rozptýlená vlákna, která podporují pevnost a pružnost materiálu. Po smíchání s vodou vytváří vysoce tekutou maltu, která se po správné přípravě podkladu snadno aplikuje ve vrstvách tloušťky od 1 do 5 cm.

Mapegrout Ancora & Ripara
Mapegrout Ancora & Ripara se skvěle hodí pro kotvení i konstrukce

Ukotvení, které udrží konstrukce na beton pevně 

Betonové ukotvení je oblíbené pro svou vyšší nosnost, díky které s lavičkami, sloupy, bazénovými schůdky, ale ani výraznějšími konstrukcemi jen tak něco nehne. Svoje místa neopustí stovky let, pokud zvolíte vhodnou maltu. Sáhněte po vlákny vyztužené maltě s kompenzovaným smrštěním Mapegrout Ancora & Ripara v případě, že se chystáte na:

  • kotvení kovových konstrukcí,
  • výplň tuhých spár mezi betonovými prvky,
  • zhotovení základů pod zdivo,
  • kotvení strojů podlitím jejich základů maltou,
  • konstrukční zpevnění železobetonových pilířů a nosníků litím malty do bednění.

Oprava stěny a schodiště, aby byly jako nové

Mapegrout Ancora & Ripara má vlastnosti, které vyhovují obnovám betonových základů a konstrukcím, které jsou silně poškozené. Využijete ho při opravách:

  • silně poškozených konstrukcí, které vyžadují použití vysoce tekutých malt,
  • železobetonových konstrukcí pilířů, trámů a opěrných zdí litím do bednění,
  • stropů po předchozí přípravě poškozených částí vysokotlakým vodním paprskem,
  • betonových podlah a betonových schodišťových stupňů.

Ať už se pustíte do opravy schodiště, podezdívky nebo opěrné zdi, odstraňte nejprve poškozené nebo uvolněné části betonu, aby byl podklad pevný a kompaktní. Stejně tak nezapomeňte odstranit staré nátěry, korozi nebo pozůstatky předchozích oprav.

Vysoká tekutost malty Mapegrout Ancora & Ripara
Vyztužená malta Mapegrout Ancora & Ripara se vyznačuje vysokou tekutostí

Jak vyztuženou maltu namíchat?

Namíchání směsi je snadné: Do míchačky na beton nalijte minimální požadované množství vody (cca 3,25 l na každých 25 kg) a přidávejte pomalu Mapegrout Ancora & Ripara. Míchejte několik minut, dokud nevznikne homogenní směs. Nepřidávejte do směsi žádnou vodu v momentě, kdy už začala tuhnout.

Maltu nepoužívejte na betonové podklady s hladkým povrchem a zajistěte, aby byl povrch drsný a hrubý s nerovností alespoň 5 mm.

Směs se míchá pouze s vodou a musí vyzrávat ve vlhkém prostředí. Není vždy jednoduché takové podmínky zařídit, proto můžete pro lepší vyzrávání přidat do směsi Mapecure SRA (0,25 kg na každých 100 kg výrobku Mapegrout Ancora & Ripara). Přísada zajistí dokonalejší zrání betonu, omezí jeho hydraulické smršťování a vznik mikrotrhlin.

Spokojenost zákazníka na prvním místě

Špičkově odvedená zakázka a nadšený klient je pro vás alfa i omega? Staňte se MAPEI partnerem a pracujte s vysoce kvalitními produkty, díky kterým za sebou zanecháte stoprocentní výsledek.

Rádi vám poradíme s čímkoli, co vám není jasné. Pro vaše dotazy můžete využít naši poradnu nebo kontaktovat náš technický servis, který vám pomůže s projekty od A po Z.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci