Poradna
pro profesionály

Barvy

Dobrý den, u barev se udává tzv. Přídržnost k podkladu dle ČSN 73 2577. U penetrací jsem to nenašel. Proč se to u ní neudává? Kde se dá najít taková hodnota? A druhý dotaz je: jaký je rozdíl mezi obyčejnou a hloubkovou. V čem je ta podstata, že ta hloubková pronikne hlouběji? A pokud už se tak bavíme, o jaké hloubce to je? Když vezmu obyčejnou a budu stále dokola natírat stěnu, ona bude sát hlouběji a hlouběji, nedostanu stejný výsledek? Děkuji za odpověď. Hezký den.

, 05. 01. 2024

Odpověď:

Zdravíme Pavle. Předpokládáme, že váš dotaz směřoval k disperznímu typu penetrací – v nabídce máme i epoxidové, polyuretanové a další.

Disperzní penetrace se používá pro sjednocení savosti a snížení nasákavosti podkladu nebo jako chemická bariéra mezi dvěma různými vrstvami – proto se na ni nevztahuje norma přídržnosti k podkladu.

Sjednocení savosti je důležité pro aplikaci následných vrstev. Při malování zabezpečí, že barva se  rovnoměrně rozprostře, a tak na celé ploše spotřebujete stejné množství materiálu. Snížení nasákavosti zase sníží spotřebu materiálu následné vrstvy.

Hloubková penetrace je ve své podstatě o něco řidší než koncentrát a používá se v případě velmi savých povrchů. Takový povrch v případě hloubkové penetrace vtáhne potřebnou vodu z penetrace a účinná složka zůstane na povrchu – to je správně. Kdybyste dal na velmi savý povrch koncentrát, hrozí, že kromě vody podklad vytáhne i účinné složky penetrace, a ta poté nemusí fungovat.

Do jaké hloubky penetrace proniká, přesně říct nedokážeme. Závisí to na savosti povrchu a také na hustotě penetrace.

Pokud chcete s výběrem penetrace pomoci nebo máte další dotazy, ozvěte se nám. Děkujeme a ať se vám daří.

Nemohu najít cenu barvy Dursilite, bylo by dobré ji vědět.

, 05. 01. 2024

Odpověď:

Dobrý den, cena se pohybuje od 155 Kč/kg bez DPH, ale záleží také na konkrétní barvě a velikosti balení. Doporučujeme se spojit s technikem z vašeho regionu, který vám poskytne více informací. Kontakt najdete tady: https://www.mapei.com/cz/cs/kontaktujte-nas/technicky-servis. Děkujeme a přejeme hezký den.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci