Poradna - Penetrace

Dobrý den, v kuchyni budu pokládat zámkovou vinylovou podlahu. 10 let starý, suchý, podkladní beton budu brousit a následně zpevňovat Impregnační hmotou pro zpevňování nesoudržných betonových podkladů na epoxydové bázi (Lena P 105 nebo Murexin). Pro zvýšení adheze následné nivelační vrstvy budu během nanášení epoxydové vrstvy provádět posyp křemičitým pískem Frakce 0,2 – 0,5 mm. Mohu na takto připravený a podle technologických listů vyzrálý podklad nanášet samonivelační stěrku PLANOLIT 315? Děkuji za odpověď.

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

Děkuji za Váš dotaz. Předem bych vás upozornil, že je vhodné používat systémové věci od jednoho výrobce. Teoreticky je to možné, ale doporučil bych vám hrubší frakci písku, protože frakce 0,2 až – 0,5 je malá a v epoxidové pryskyřici by se vám zrno písku utopilo.

Od firmy MAPEI bych vám doporučil epoxidovou pryskyřici Primer MF se zásypem křemičitého písku frakce 0,8 – 1,2. Nezapomeňte dodržet obvodové dilatace.

Dobrý den , potřeboval bych nalepit dlažbu z přírodní žuly 4 cm tlustou. Jaké mohu použít lepidlo aby se mi neobjevily tzv.fleky při nasáknutí vody z lepidla.

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

Pro vyloučení vzniku skvrn doporučuji použít rychletvrdnoucí lepidlo. Vzhledem k vyšším teplotám v létě nejlépe Elastorapid, který má prodlouženou dobu zpracovatelnosti. Jinak je možné s ohledem na velikost formátu použít i Granirapid nebo Keraquick. U světlých a nasákavých přírodních kamenů doporučuji bílou verzi lepidel.

Dobrý den, jak lze setřít lepidlo Mapeflex MS Crystal – je na to nejaké ředidlo?

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

V čerstvém stavu lze očistit toluenem nebo líhem.

Po vytvrzení pouze mechanicky nebo pripravkem PULICOL 2000

Dobrý den, jaký je přesný technologický postup pro složení vrstev pro obklad na ytong, zdivo je rovné a suché. Díky

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

jedná se o interiér, nebo exteriér?

a jaký obklad máte na mysli? přírodní kámen, nebo keramika, formát

Ytong je značně nasákavý a nestabilní, nejlepší řešení je  zeď omítnout cementovou maltou a nechat vyschnout (1cm tl. vrstvy/ 1 týden).

následně lze keramický obklad lepit např. lepidlem Adesilex P9.

Dobrý den.Chci se zeptat zda jde položit dlažba na stávající lino a zda jde položit nebo udělat nivelačka na lino pod vinyl.Děkuji.

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

Pro oba případy je nutné rozlišit, zda se jedná o „lino“ jako linoleum nebo PVC. Pokud bychom připustili váš požadavek, v případě PVC musí být tvrdé a nesmí být na podložce z pěny nebo nějakého druhu textilu a musí být 100% přilepeno. Povrch se musí celoplošně přebrousit.

I přes splnění těchto požadavků, bych se instalaci následných vrstev na stávající PVC vyhnul a zvážil bych, zda nebude přeci jen lepší a jistější stávající krytinu odstranit.

 

Pokud by jste chtěli i přes to aplikovat keramickou dlažbu na PVC musíte na něj nanést tenkou vrstvou NIVORAPID + LATEX PLUS, následně kotevní můstek ECO PRIM GRIP. Na takto připravený povrch lze lepit keramickou dlažbu. Při výběru lepidla musí být zohledněn formát instalované dlažby. Pro přilepení bych Vám doporučil lepidlo Ultralite S1.

 

Při aplikaci samonivelační stěrky na PVC musí být zohledněny všechny výše popsané požadavky, kdy po přebroušení povrchu doporučujeme nanést tenkou vrstvou NIVORAPID + LATEX PLUS, následně kotevní můstek ECO PRIM GRIP. Na takto připravený povrch lze aplikovat samonivelační stěrku na bázi syntetické sádry PLANITEX D5. Po vyzrání samonivelační stěrky lze lepit vinylové dílce LVT na lepidlo ULTRABOND ECO V4SP Fiber popřípadě ULTRABOND ECO 4 LVT.

Dobrý den, potřebuji zalepit spáru/dělící rovinu/ mezi dvěma skružemi septiku kudy prosakuje obsah.Dotaz zní : čím a jak ? Děkuji

PF, 23. 10. 2018

Odpověď:

Pro utěsnění prosakujících styčných spár mezi skružemi  betonové šachty doporučuji použít velmi rychle tvrdnoucí cementovou směs Lampocem.

Před aplikací je nutné spáru rozšířit (vysekat, aby povrch byl hrubý) na šířku min. 2cm do hloubky min 3cm, odstranit prach, nesoudržné oddělující se částice,

prach a nečistoty; povrch následně navlhčit, nevsáknutou vodu odstranit (např. stlačeným vzduchem).

Protože se jedná o velmi rychle tvrdnoucí směs, připravte si pouze takové množství, které jste schopen zpracovat v průběhu 1-2 minut.

Postupně touto směsi vyplňte celou spáru, při aplikaci ji pečlivě ji vtlačujte do spáry.

Doba vytvrzení je při teplotě 23°C cca 3 min.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Dobrý den, potrebovala bych se poradit, zda lze použít spárovací hmotu kerapoxy na betonove cihlovky pro obklad fasady. Objednala jsem si kerapoxy na zaklade specifikace u jednoho z obchodniku, ale memu remeslniku se zda epoxidova sparovka nevhodna, protoze cihlovka ma hruby povrch. Muzete mi prosim poradit? Dekuji

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

Obecně lze řící, že ano.

Neznám ovšem přesný typ, vlastnosti, ani povrchovou úpravu obkladu.

Pokud je obklad nasákavý, může dojít k jeho zabarvení pigmenty obsaženými ve spárovací maltě Kerapoxy.

Hrubé obklady se také hůře čistí, je nutné používat speciální nářadí Scotch Brite, příp. u výrazně hrubých obkladů kartáček.

Nejlépe je vyzkoušet spárování na vzorku.

Dobrý den, na chalupě mám starou betonovou terasu 6×8 m, kterou jsem před 8 lety vyspravil správkovým betonem a natřel hydroizolací (tekutá lepenka Den Braven) 2 vrstvy. Nyní se mi vyspravované plochy někde odlouply a voda začala prosakovat. Celou terasu jsem očistil od nesoudržných částí a vznikly mi plochy s hloubkou do 15mm. Většina plochy je soudržná a drží pohromadě velmi dobře. Po konzultaci s kamarádem mi doporučil systém Mapei. Chtěl bych na celou plochu, která je vyspádována položit keramickou dlažbu. Nejprve potřebuji vyspravit plošné díry v betonu (od 15 mm do ztracena). Mohu na to použít např. lepidlo na dlažbu? Jak mám dále pokračovat? Děkuji.

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

Tekutá lepenka od Den Braven, stejně jako drtivá většina hydroizolačních stěrek od všech výrobců není určena pro pochůzný a pojížděný provoz.

U této hydroizolace je přesně uvedeno: Není určena jako finální povrchová úprava betonových a jiných konstrukcí!

Při provozním zatížení a to i pěším provozem totiž hrozí mechanické poškození membrány a následná ztráta funkce hydroizolační vrstvy.

 V žádném případě nepoužívejte na opravy podkladu cementové lepidlo!! Má výrazně odlišné mechanické vlastnosti a pro vyrovnání podkladu, zejména v těchto tloušťkách, je zcela nevhodné!!

Na opravu je nutné použít cementové sanační směsi, které jsou určené na opravy betonu.

Celou terasu Vám pro garanci dlouhodobé trvanlivosti doporučuji řešit systémově v dlouhodobě odzkoušeném systémovém řešení Mapei.

Jistě bych Vám mohl napsat všeobecný návrh opravy, ten ale nemusí postihnout všechny situace konkrétního zásahu.

Navrhuji Vám proto v rámci bezplatného technického servisu Mapei prohlídku, posouzení, návrh řešení a případnou kontrolu při provádění prací naším technikem.

 Pro ilustraci se můžete podívat na naše stránky, kde v sekci “ke stažení” najdete příručky i pro opravy teras a balkonů: http://www.mapei.com/CZ-CS/download.asp

Dobrý den, v kuchyni budu pokládat zámkovou vinylovou podlahu. 10 let starý, suchý, podkladní beton budu brousit a následně zpevňovat Impregnační hmotou pro zpevňování nesoudržných betonových podkladů na epoxydové bázi (Lena P 105 nebo Murexin). Pro zvýšení adheze následné nivelační vrstvy budu během nanášení epoxydové vrstvy provádět posyp křemičitým pískem Frakce 0,2 – 0,5 mm. Mohu na takto připravený a podle technologických listů vyzrálý podklad nanášet samonivelační stěrku PLANOLIT 315? Děkuji za odpověď.

ANONYM, 23. 10. 2018

Odpověď:

Dobrý den,

Děkuji za Váš dotaz. Předem bych Vás upozornil, že je vhodné používat systémové věci od jednoho výrobce.

Teoreticky je to možné, ale doporučil bych Vám hrubší frakci písku, protože frakce 0,2 až – 0,5 je malá a v epoxidové pryskyřici by se Vám zrno písku utopilo.

Od firmy MAPEI bych Vám doporučil epoxydovou pryskyřici Primer MF se zásypem křemičitého písku frakce 0,8 – 1,2.

Nezapomeňte dodržet obvodové dilatace.

Potřeboval bych radu. Mám zákazníka co ma po zásahu jiného řemeslníka problém s betonovým vjezdem. Nehezky “šlic” zohyzdil pohledový beton. Existuje materiál značky Mapei, kterým by se dalo vše vyspravit? Bude to namáhané přímým sluncem, vlhkem a i mrazem. Jedná se 10cm vrstvu hmoty o 10cm šíře a 10m délky.

ANONYM, 23. 05. 2018

Odpověď:

Dobrý den, předpokládám, že se jedná o vodorovnou plochu s vyzrálým betonem. Nabízím 2 varianty:

1. Drážku lze jednoduše zalít tekutou maltou MAPEGROUT SV šedý (s ohledem na hloubku doporučuji připravenou maltu smíchat s čistým kamenivem frakce ideálně 6/10 (4/8) v množství cca 40% hmotnostních) Obě styčné boční plochy před aplikací vydatně navlhčit vodou.
V drážce ale nesmí před aplikací zůstat voda, došlo by k rozplavení malty a jejímu oslabení.
Přestože se jedná o maltu s kompenzovaným smršťováním, může na rozhraní stávajícího betonu a dobetonávky dojít ke vzniku mikrotrhlinky.
Při teplotě 20°C vytvrzuje za cca 35 min, po 2 h je pojizdný pro osobní auta.

2. Obě strany drážky natřít dvousložkovým epoxidovým adhezním můstkem EPORIP. Následně drážku zalít maltou STABILCEM, do které doporučuji také přimíchat kamenivo 4/8
Poměr složek je uveden v tabulce technické dokumentace výrobku.
Plochu lze zatížit pojezdem po 24 h ( pevnost v tlaku cca 22 MPa)

Vzhledem k délce 10 m je vhodné provádět dilatační spáry, zejména v exteriéru. Doporučuji ve stejném rozsahu, jako jsou v původní betonové konstrukci. Jinak dojde ke vzniku tzv. divokých dilatací (trhlin)

V případě dalších dotazů jsme k dispozici!

Je nutné parkety, které byly renovovány (tmeleny a lakovány před cca 13 lety) před aplikací samonivelace Mapei Fiberplan zbavit laku, tzn. přebrousit?

ANONYM, 23. 05. 2018

Odpověď:

Je nutné, aby stávající parkety byly ve 100% přikotveny k podkladu (pevné a soudržné).

Znáte druh laku, který tam byl použitý?

Doporučuji provést laickou zkoušku přídržnosti laku. Vezmete si ostrý odlamovací nožík, kterým uděláte několik řezů do laku vedle sebe (cca 3 až 4mm), následně pod úhlem 45° do kříže to samé. Následně si vezměte samolepící pásku a přelepte tento nařezaný rastr, přitlačte a následně tuto pásku sejměte. Pokud vám lak vydržel ve 100% na dřevu, je pravděpodobné, že lak je dostatečně soudržný s podkladem.

I tak doporučuji celou plochu lehce přebrousit (není nutné vybrousit dle typu laku), aby se povrch lehce zdrsnil.

Následně použijete penetraci Eco Prim T neředěný. Po zaschnutí cca 2-5 hodin dle teploty a vlhkosti, ale do 24hodin, je nutné provést samonivelační stěrku Fiberplan.

Nezapomeňte na obvodovou dilataci kolem stěn tak, aby se samonivelační stěrka nedotýkala obvodových konstrukcí.

V případě jakýchkoliv dotazů jsem vám plně k dispozici.

Dobrý den, potřebuji lepidlo na obklad kamenem či keramickou dlažbou. Problém je v tom, že obklad budu lepit na stěnu, která tvoří stěnu sprchového koutu a tato stěna je z druhé strany ohřívána kamny. Stěna se zahřívá cca na 50 – 65 ‘C. Existuje nějaký produkt, který by snesl takové podmínky?

ANONYM, 23. 05. 2018

Odpověď:

Obecně lze doporučit polymercementovou hydroizolační stěrku Mapelastic nebo Mapelastic Smart (příp. Mapelastic Foundation – v tomto jediném případu je penetrace Primer 3296).

Podkladní železobetonová deska ale má být správně izolovaná proti vzlínající vodě a vlhkosti a dostatečně vyspádovaná.

Podle velikosti plochy je třeba také řešit dilatační pole.

Pro případné dsalší dotazy, nebo upřesnění mi můžete zavolat.

Dobrý den, kolem bazénu je betonová deska, na kterou bude nalepený kamenný koberec (kamínky v pryskyřici). Protože tento koberec je voděpropustný, rád bych na beton aplikoval cementovou hydroizolaci, ale nejsem si jistý jaký typ vybrat a je potřeba i penetrace – pokud ano, kterou ?

ANONYM, 23. 05. 2018

  Odpověď:

  Obecně lze doporučit polymercementovou hydroizolační stěrku Mapelastic nebo Mapelastic Smart (příp. Mapelastic Foundation – v tomto jediném případu je penetrace Primer 3296).

  Podkladní železobetonová deska ale má být správně izolovaná proti vzlínající vodě a vlhkosti a dostatečně vyspádovaná.

  Podle velikosti plochy je třeba také řešit dilatační pole.

  Pro případné dsalší dotazy, nebo upřesnění mi můžete zavolat.

  Dobrý den,čím napenetrovat , nalepit a zaspárovat dlažbu 16×100 cm na původní dlažbu 30×30 cm. Je to v interiéru RD. Předem děkuji za radu

  Anonym, 16. 02. 2018

  Odpověď:

  MAPEI guru

  Nejprve je nutné dlažbu odmastit od saponátů, doporučuji perchloretylén (k dostání v každé prodejně barvy – laky), rozpouštědlo nechat odvětrat

  pak jsou 2 moznosti:

  1. použít Elastorapid nebo Granirapid bez adhezního můstku
  2. adhezní můstek EcoPrim Grip a lepidlo Adesilex P9, nebo rychle tvrdnoucí Keraquick S1 nebo lepidla dle bodu 1 – pro konkrétní třídu lepidla nemám dostatek informací – zejména potřebuji vědět, jaká je celková plocha místnosti.

  Před 3 ma lety jsem si nechal položit novou dlažbu na balkon (19m2). Už asi rok mě balkon na dvou místech protéká, přesto, že byla provedena hydroizolace. Zřejmě je špatně položena dlažba, protože pod spárami je vzduchová bublina a spárovačka praská. Několikrát jsem spáry opravoval ale to nepomohlo tak jsem použil na kritická místa polyuretanový tmel. Je to ale hrozně pracné a není možné to použít na celou plochu balkonu. Existuje nějaká možnost jak situaci vyřešit aniž bych musel celý balkon nechat vydláždit znovu?

  Anonym, 16. 02. 2018

  Odpověď:

  MAPEI guru

  Odpověď neni bez prohlídky vůbec jednoduchá.

  K pochybeni došlo nejspíš při provádění hydroizolační stěrky. 

  Nelze ovšem vyloučit i nevhodně zvolené lepidlo nebo porušeni technologických postupů. 

  Napište nám prosím Vaši adresu a telefonní kontakt. Nabízíme Vám posouzeni přímo na místě s návrhem spolehlivého řešení.

  Vše samozřejmě zdarma.

  Dobrý den Dovoluji si Vás požádat o doporučení lepidla vhodného na lepení čedičové dlažby od výrobce EUTIT, rozměr dlaždice 200 x 200 x 22 mm (www.eutit.cz) na anhydritovou podlahu v interiéru s podlahovým vytápěním. Zároveň si Vás dovoluji požádat o doporučení vhodného typu spárovací hmoty, předpokládáme šířku spáry cca 4 až 8 mm. Předem Vám děkuji.

  Anonym, 16. 02. 2018

  Odpověď:

  MAPEI guru

  Protože je čedič zcela nenasákavý a hladký, je nutné použít lepidlo třídy 2.

  Standardně doporučuji používat rychle tvrdnoucí deformovatelné lepidlo Granirapid C2F S1 nebo rychle tvrdnoucí vysoce deformovatelné lepidlo s prodlouženou zpracovatelností Elastorapid C2FTE S2.

  Tato lepidla dosahovala při odtrhových zkouškách soudržnosti s podkladem výrazně nejlepší parametry. Obě (zejména Granirapid) jsou také vhodná pro silné provozní zatížení čedičové dlažby.

  Na běžné použití dosahovalo poměrně dobrých výsledků i lepidlo Keraflex C2TE.

  Pro větší plochy, exteriér a vytápěné podklady jednoznačně doporučuji použít lepidlo min. třídy deformovatelnosti S1.

  Spáry lze při běžném provozním zatížení vyplnit jakoukoliv spárovací maltou z našeho sortimentu (Kerapoxy řada, Ultracolor, Keracolor GG).

  Z důvodu velmi snadné údržby, dlouhodobé barevné stálosti, velmi vysoké mechanické i chemické odolnosti Vám doporučuji spárovací hmotu řady Kerapoxy (Kerapoxy, Kerapoxy CQ, Kerapoxy design).

  Čím lepit terasové dlaždice na beton s tekutou lepenkou? Jedná se o venkovní terasu. podkladní beton je natřen penetrací.

  Anonym, 13. 12. 2017

  Odpověď:

  MAPEI guru

  Dobrý den, záleží na oslunění terasy, barvě, formátu dlaždic… Každopádně u standardní terazzové dlažby 300/300mm s ohledeme na exteriér a velké změny teplot bychom doporučili lepidlo Keraflex Maxi S1, s dilatací po cca 3 m. Šířka pevných spár min 4 mm. Pokud se nejedná o extrémně osluněnou terasu, je možné použít lepidlo Keraflex. Pokud byste potřeboval další informace, neváhejte se na nás obrátit.

  Kde mohu zakoupit výrobky Mapei?

  Petr Dvořák, 31. 07. 2017

  Odpověď:

  MAPEI guru

  Dobrý den, produkty Mapei je možné zakoupit u našich smluvních prodejců nebo v hobby marketech. Nejbližšího prodejce si můžete vyhledat přímo na tomto odkazu. Najdete tu i odkazy na e-shopy, kde můžete výrobky objednat.

  Staňte se Mapei partnerem

  Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

  Zjistit více o spolupráci