Epoxidová spárovací hmota: Co všechno potřebujete vědět?
29. 04. 2024

Epoxidová spárovací hmota: Co všechno potřebujete vědět?

Epoxidová spárovací hmota je pro některé řemeslníky strašákem. Co patří mezi její největší výhody, jak náročná je aplikace a kdy ji zákazníkům doporučit? Dočtete se v našem článku.

Výhody epoxidové spárovací hmoty 

Na trhu se můžete setkat se 2 základními druhy spárovacích hmot: cementovými a epoxidovými. Povrch epoxidové spárovací hmoty je oproti cementové hladší, díky tomu na něm neulpívají nečistoty a snáze se čistí. Velkou výhodou je také téměř nulová nasákavost, která souvisí s vynikající stálobarevností. Kromě toho je malta vhodná pro styk s potravinami, takže ji můžete bez obav použít například za kuchyňskou linku.

Jedinou větší nevýhodou je vyšší cena, která se ale může vyplatit, pokud klient požaduje dlouhou životnost a snadnou údržbu. V součtu nákladů na celou koupelnu navíc tvoří cena epoxidové spárovací hmoty zanedbatelnou částku. 

Cementová spárovací hmota Epoxidová spárovací hmota 
Hrubší povrch Hladký povrch 
Mohou vznikat rozdíly v barvě Je stálobarevná 
Snížená nasákavost Nulová nasákavost 
Nevhodná pro styk s potravinamiVhodná pro styk s potravinami
Nižší cena Vyšší cena 

Ideální volba do koupelen a kuchyní 

Kdy klientům epoxidovou spárovací hmotu doporučit? Díky svým vlastnostem se hodí do interiéru i exteriéru. Především ji ale doporučujeme zvolit do často zatěžovaných míst, která je nutno často čistit, a to i agresivnějšími chemickými prostředky. Jednoznačnou volbou je tak do koupelen nebo kuchyní.

Mapei v kuchni

Že je práce s epoxidem těžší? Mýtus! 

Ještě před několika lety se epoxidová spárovací hmota používala především v průmyslovém nebo potravinářském provozu. Epoxidové spárovací hmoty měly tehdy jinou konzistenci a práce s nimi byla podstatně náročnější než s cementovou spárovačkou.

V současné době je ale spárování s epoxidovou hmotou srovnatelně náročné jako s běžnějším cementem. V nabídce MAPEI najdete například maltu Keraproxy Easy Design, která je certifikovaná jako antibakteriální a odolná proti plísním. K dostání je v široké škále barev a její použití je vhodné pro tloušťku spáry do 15 mm.

Zásadní roli hrají dobře zvolené nástroje 

Pro správnou aplikaci spárovací hmoty je stěžejní dobře zvolené nářadí. Pro práci s epoxidovou spárovačkou je vhodná tvrdší gumová stěrka se zkosenými hranami

Jak odstranit zbytky epoxidové spárovačky? 

Čištění obkladů spárovaných epoxidovou hmotou musíte provést „v čerstvém stavu“. Použijte k tomu houbu na bázi celulózy, která vyniká vyšší savostí – díky tomu zbavíte dlažbu veškerého nežádoucího materiálu. V průběhu čištění houbu často vymývejte v čisté vodě. Na finální dočištění je pak ideální speciální přípravek Ultracare Keraproxy Cleaner, se kterým spolehlivě odstraníte epoxidové „závoje“ i zapomenuté vyzrálejší zbytky spárovací hmoty.

Čištění spár houbou

Pořád si nejste jistí? 

Dočetli jste až sem, ale pořád máte ohledně použití epoxidové spárovací hmoty otázky? Jsme tu pro vás, pokud potřebujete poradit. Zjistěte více o službách našeho technického servisu nebo si přečtěte už zodpovězené dotazy v naší poradně.

Pokud se vám článek líbil a chtěli byste dostávat více podobných tipů, nezapomeňte i nadále sledovat náš blog a také sociální sítě Facebook a Instagram.

Související články

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci