Venkovní spárovací hmoty pro různé povrchy: Jakou vybrat?
09. 04. 2024

Venkovní spárovací hmoty pro různé povrchy: Jakou vybrat?

Správně zvolená spárovací hmota zajišťuje dobrý estetický dojem a hraje zásadní roli v odolnosti a trvanlivost každé práce, přičemž u venkovních spárovacích hmot to platí obzvlášť. Při jejich výběru je potřeba vzít v potaz vnější vlivy jako počasí, vlhkost a změny teplot, s kterými si spárovací hmoty v interiérech poradit nemusí.

Obsah

Spárovací hmota na cihly

Spárovací hmota na kámen

Spárovací hmota na venkovní dlažbu

Spárovací hmota na cihly

Zdivo z cihel je oblíbené pro své vlastnosti a jedinečný vzhled. Spárování cihel dokáže zvýšit životnost konstrukce, ale také předchází vyplavování spojovacího materiálu zdiva a zničení okrajů cihel. K takzvanému vyplavování spár dochází například vlivem povětrnostních podmínek, protože spojovací materiál může být především u starších budov relativně „měkký“. Vyspárováním cihel cementovou maltou nebo speciální venkovní spárovací hmotou předejdete degradaci cihlových exteriérů.

Venkovní spárovací hmota na cihly

Jak vybrat spárovací hmotu na cihly? 

Nejvhodnější spárovací hmota na cihly je především cementová malta. Ta se vyznačuje mrazuvzdorností a voděodolností, takže s přehledem zvládne i venkovní podmínky. Navíc se snadno udržuje v čistotě. Cementová malta Keracolor GG od MAPEI je vysoce odolná vůči vnějším vlivům. Pří smíchání Keracoloru s polymerovým Fugolasticem navíc získáte ještě lepší vlastnosti. Tato venkovní spárovací hmota pak odolá i velmi nepříznivým podmínkám na fasádách či v bazénech s chemicky neošetřenou vodou.

Jak spárovat cihly?

 1. Příprava spár. Před samotným spárováním počkejte, až ložný materiál nebo lepidlo zcela vyzrají podle příslušného materiálového listu. Prostor na spáry by měl být hluboký až dva centimetry nebo do ⅔ tloušťky obkladového prvku. Přebytečné množství lepidla nebo malty odstraňte, dokud je ještě v čerstvém stavu. Spáry musí být čisté a bez prachu.

 2. Příprava směsi. Připravte zvolenou spárovací hmotu na cihly ke spárování. Směs Keracolor GG za stálého míchání nasypte do čisté nerezové nádoby obsahující 18–20 hmotnostních % čisté vody nebo Fugolasticu. Směs míchejte pomalu běžným míchacím zařízením, abyste zamezili nadměrné tvorbě vzduchových bublin. Při použití jiných spárovacích hmot postupujte podle informací uvedených v materiálovém listu.

 3. Nanášení spárovací hmoty. S použitím vhodné stěrky nebo gumového hladítka spáry vyplňte spárovací hmotou, aby byly zcela kompaktní a bez nerovností. Přebytečný produkt odstraňte z povrchu, dokud je ještě v čerstvém stavu. Hladítko nebo stěrka musí směřovat šikmo k průběhu spár.

 4. Konečná úprava. Po 10–20 minutách vlhkou houbičkou odstraňte zbytky spárovací hmoty z povrchu šikmo k průběhu spár. Houbičku často vymývejte pomocí dvou věder s čistou vodou. Při používání cementové spárovací hmoty na cihly v extrémně horkém, suchém či větrném počasí doporučujeme spáry několik hodin po aplikaci mírně vlhčit. Konečné čištění prachových zbytků hmoty provádějte čistým suchým hadříkem.
Spárovací hmota na cihly

Spárovací hmota na kámen

Přírodní kámen je skvěle vypadající doplněk každého exteriéru a má dlouhou životnost i navzdory nepříznivému počasí. I ta nejhezčí dlažba z kamene ale nevydrží, pokud nebude správně zaspárovaná. Správně provedené spárování přírodních kamenů vyzdvihne jejich krásu a zajistí odolnost a stabilitu obkladu. 

Jak vybrat spárovací hmotu na přírodní kámen? 

Nejvhodnější spárovací hmota na kámen je maltová, cementová nebo epoxidová spárovací hmota. Předmíchaná malta jako Mapestone PFS 2 je vhodná na výplň spár pro stupeň vlivu prostředí XF4. Má vysokou mechanickou pevnost a zaručuje skvělou trvanlivost dlažby.

Spolehlivé spárování nabídne rychle tvrdnoucí a vysychající cementová malta Ultracolor Plus, která se díky mnoha barevným variantám hodí ke každému odstínu kamene. Epoxidové spárovací hmoty jako Kerapoxy dokáží odolat atmosférickým vlivům, UV paprskům i kyselému prostředí, hodí se tak ke spárování například v okolí bazénu.

Jak spárovat kamennou dlažbu?

 1. Příprava spár. Spáry musí být čisté a zbavené prachu. Hloubka spáry závisí na konkrétním spárovacím materiálu – u Ultracolor Plus a Kerapoxy by spára měla být prázdná do ⅔ obkladového prvku, zatímco u Mapestone PFS 2 je doporučovaná hloubka nejméně 25 mm.

 2. Příprava směsi. Spárovací hmotu na kámen připravte podle pokynů v materiálovém listu.

 3. Aplikace směsi. Důkladně vtlačte připravenou spárovací hmotu mezi kameny pomocí speciální gumové spárovací stěrky. Dbejte na to, aby ve spárách nezůstaly dutiny a nerovnosti. 

 4. Konečná úprava. Pokud jste použili maltu Mapestone PFS 2, povrch dlažby očistěte ještě před vytvrzením běžným způsobem nebo lehkým a vytrvalým oplachem vody. V případě použití hmoty Kerapoxy očistěte dlažbu nebo obklady od přebytečné hmoty okamžitě dostatečným množstvím vody, kterou opakovaně vyměňujte. Hmotu Ultracolor Plus očistěte až po jejím zmatnění, tedy po 15–30 minutách od aplikace. Spárovací hmoty dočišťujte houbou navlhčenou v čisté vodě.

Tip: Potřebujete poradit s plánovaným spárováním nebo položením dlažby? Nejste si jistí, jak na to, nebo je váš případ obzvlášť zapeklitý? Obraťte se na technické oddělení MAPEI.

Spárovací hmota na venkovní dlažbu

Venkovní dlažby musí být odolné, aby obstály ve venkovních podmínkách. Abyste dosáhli potřebné flexibility dlažby a její rezistenci vůči vodě a mrazu, je nezbytné dlažbu spárovat kvalitní a trvanlivou hmotou. Při volbě spárovací hmoty na venkovní dlažbu berte v potaz i barvu spárovačky. Ta dotváří finální vzhled dlažby a má velký vliv na výslednou estetiku. 

Čím spárovat venkovní dlažbu?

Položení dlažby na beton je nejlepší volbou pro trvanlivý a rovný povrch, který navíc zajistí bezproblémové odtékání dešťové vody. Nejvhodnější spárovací hmoty na venkovní betonovou dlažbu jsou spárovačky na cementové bázi jako Ultracolor Plus nebo epoxidové spárovací hmoty, například Kerapoxy.

Oba materiály s přehledem zvládnou výzvy venkovního prostředí a epoxidová spárovačky Kerapoxy navíc odolá i těm nejškodlivějším chemickým vlivům. Hodí se i jako spárovací hmota do dlažeb v bazénech a okolí.

Jak spárovat venkovní dlažbu?

 1. Příprava spár. Spáry mezi dlažbou musí být suché, zbavené nečistot a prachu a musí z nich být odstraněny zbytky lepicího tmelu z pokládky dlažby. Lepicí tmel by měl být zcela vyzrálý a měla by být dodržena čekací doba doporučená v příslušném materiálovém listu. Hloubka spár musí být nejméně do ⅔ tloušťky obkladového materiálu.

 2. Příprava směsi. Spárovací hmotu na venkovní dlažbu připravte podle pokynů v materiálovém listu.

   
 3. Aplikace spárovací hmoty. Speciální gumovou spárovací stěrkou vtlačte spárovačku do spár, aby v nich nezůstaly dutiny a nerovnosti. Přebytečný materiál odstraňte z povrchu dlažby pomocí stěrky diagonálně směrem ke spárám, dokud výrobek ještě nezaschnul.

 4. Konečná úprava. Pokud jste použili epoxidovou hmotu Kerapoxy, dlažbu vyčistěte, dokud je materiál čerstvý. Povrch dostatečně namočte a vyčistěte ideálně celulózovou houbou. Dávejte pozor, abyste nevymyli hmotu ze spár. Vodu opakovaně vyměňujte za čistou. V případě použití cementové hmoty Ultracolor Plus počkejte 15–30 minut, dokud hmota nezmatní, a poté povrch dlažby očistěte mírně navlhčenou houbou. 
Spárovací hmota na venkovní dlažbu

Tipy na závěr

Dbejte na správnou teplotu prostředí během spárování. Většinu venkovních spárovacích hmot je vhodné používat v teplotním rozmezí +5 °C až +35 °C. Výjimkou je epoxidová spárovací hmota Kerapoxy, kterou používejte při teplotách od +12 °C do +30 °C. U každého výrobku se řiďte materiálovým listem.

Při výběru vhodné barvy neuděláte chybu, pokud zvolíte takovou, která se blíží barvě dlažby nebo obkladu. Pro zajímavý dojem můžete zvolit barvu kontrastní. Řada spárovacích hmot od MAPEI nabízí širokou paletu barev, snadno tedy vyberete tu nejvhodnější.

Ať se vám spárování daří – a kdybyste potřebovali poradit, jsme tu pro vás. Zjistěte více o službách našeho technického servisu nebo si přečtěte už zodpovězené dotazy v naší poradně. Obrátit se na nás můžete i na Facebooku nebo Instagramu.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci