Tmely a lepidla: Jaký produkt vybrat?
01. 08. 2023

Tmely a lepidla: Jaký produkt vybrat?

Bez tmelů a lepidel se při rekonstrukcích a stavbách neobejdete. Čím se při jejich výběru řídit? A jaký je mezi jednotlivými typy rozdíl? Přečtěte si v našem článku.

Řešení pro každou zakázku  

Tmely a lepidla od MAPEI vynikají snadnou aplikací, odolností, pružností a všestranným využitím. Každý typ výrobku má ale specifické vlastnosti, podle kterých přilne lépe či hůře k různým povrchům. Kdy sáhnout po produktech na bázi silikonu, akrylátu, polyuretanu nebo MS polymeru? 

Tmely a lepidla na bázi silikonu 

Silikonové tmely jsou vhodné především na hladké materiály – povrchově upravené kovy, sklo nebo keramiku. 

Silikonové tmely s kyselou reakcí 

Do interiéru i exteriéru na obklady a dlažby ve vlhkém prostředí se hodí Mapesil AC. Vysoce pružný, jednosložkový silikonový těsnicí tmel bez obsahu rozpouštědel, který vyniká výbornou trvanlivostí. Zůstává neměnný i po dlouhodobém vystavení povětrnostním vlivům, průmyslovému znečištění, náhlým teplotním změnám nebo ponoření do vody. Díky tomu je vhodný i na sanitární keramiku, koupelny a bazény. 

Reference: přečtěte si o využití produktu Mapesil AC při stavbě rezidenčního projektu Zelené město. 

Zelené mesto

Neutrální silikonové tmely 

Neutrální silikonové tmely se používají na povrchy, které jsou citlivé na kyselinu octovou. Hodí se na savé povrchy s obsahem cementu, přírodní kámen, mramor nebo některé kovy. V těchto případech doporučujeme použít Mapesil LM. 

Speciálně na klempířské prvky je určený Mapesil BM s nízkým modulem pružnosti, který má výbornou přídržnost k většině povrchů, které se ve stavebnictví používají. Díky svým vlastnostem je vhodný i na savé materiály, jako je beton nebo cihlové zdivo. 

Akrylátové tmely a lepidla 

Na savé povrchy, jako je beton, zdivo, přírodní kámen nebo dřevo, se hodí produkty na bázi akrylátu. 

K těsnění dilatačních a konstrukčních spár vystavených středně velkým pohybům je ideální jednosložkový Mapeflex AC4. Spáry utěsněné tímto výrobkem si zachovávají neměnnou těsnící schopnost i po několika letech od aplikace, odolávají nepříznivým klimatickým podmínkám a chemickým látkám. Nehodí se ale na spoje, které jsou v dlouhodobém kontaktu s vodou. 

Řemeslník nanáší tmel

Polyuretanové tmely a lepidla 

Polyuretanové produkty vynikají tím, že je využijete na téměř všechny stavební materiály kromě plastů

V nabídce MAPEI najdete například Mapeflex PU FT s vysokým modulem pružnosti, který je ideální k těsnění dilatačních a konstrukčních spár v průmyslových podlahách vystavených vysokému provoznímu zatížení. Nehodí se ale na vlhké povrchy a pro výplň spár v přírodním kameni. 

Tmely a lepidla na bázi MS polymeru 

Výhodou těchto tmelů a lepidel je, že přilnou téměř na jakýkoliv povrch, s použitím penetrace jsou vhodné i na většinu plastů

Příkladem může být jednosložkový pružný rychle tvrdnoucí Mapeflex MS45, který se hodí především k těsnění dilatačních, připojovacích a dělících spár. Využít ho také lze k lepení. Ve srovnání s polyuretanovými výrobky se snadněji vytlačuje z kartuše a lépe vyhlazuje, je kompatibilnější při lepení na vlhký obklad a má větší odolnost vůči UV záření. 

Potřebujete poradit? 

Veškeré tmely a lepidla najdete u prodejců MAPEI. Pokud vás zajímají detailnější informace nebo potřebujete s výběrem produktu poradit, kontaktujte náš technický servis nebo se zeptejte v poradně pro profesionály. Napsat nám také můžete na Facebook a Instagram.

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci