Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 4. díl
04. 04. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 4. díl

V minulých dílech jsme se zaměřili na podklady pro instalaci velkoformátových obkladů a dlažeb. Dnes se dočtete, jak vybrat ideální lepidlo a jak jej správně nanést.

Na co se při výběru lepidla zaměřit?

Výběr správného lepidla je alfou a omegou vašeho díla. Pokud chcete zákazníkovi předat bezpečnou a bezchybnou práci, z které se bude těšit roky, rozhodně výběr lepidla nepodceňujte. Zaměřte se především na:

  • Typ obkladového prvku
  • Formát obkladu
  • Typ podkladu
  • Použití

Na velikosti záleží

Při výběru správného lepidla myslete na formát obkladu, i od něj se odvíjí výběr lepidla. Zatímco na střední formáty vybírejte z lepidel třídy S1 podle evropské technické normy EN 12004, u velkoformátových obkladů sáhněte po lepidlech třídy S2. Myslete na to, že obklady typu gres mají téměř nulovou nasákavost – proto používejte lepidla třídy C2.

Lepidlo u velkoformátů

A na počasí jakbysmet

Lepíte obklady ve vysokých letních teplotách nebo při nepříznivém počasí jako je silný vítr? V tom případě použijte lepidla třídy E s prodlouženou dobou zavadnutí.

Instalace obkladů v chladném počasí si naopak žádá rychle tvrdnoucí lepidla třídy F, která ukončují proces tvrdnutí a dosahují vysokých hodnot přídržnosti už několik hodin po aplikaci. Použitím rychle tvrdnoucího lepidla se vyhnete mnoha nepříjemnostem, například tomu, že se záměsová voda změní v led. Výhody rychle tvrdnoucích lepidel můžete samozřejmě využít i tam, kde není tolik času na renovace a je potřeba místnost rychle uvést do provozu.

4 základní pravidla správného lepení

Ať se děje, co se děje, vždy mějte při lepení obkladů a dlažeb na paměti následující pravidla:

1.      Nepřekračujte dobu zavadnutí

Při instalaci obkladů musíte lepidlo zpracovat během doby jeho zavadnutí. Zajistíte tím správný přenos lepidla na rubovou stranu obkladu.

2.      Lepidlo nanášejte z obou stran

Vždy nanášejte lepidlo na podklad i na rubovou stranu obkladu. Oboustranným nanášením zamezíte vzniku dutin v lepidle mezi obkladem a podkladem. To by při venkovním použití mohlo vést k prasklinám nebo oddělení obkladu od podkladové plochy kvůli nahromadění vody (dešťové i kondenzované) a jejímu následnému zmrznutí. Nanesením lepidla na obě strany navíc rovnoměrně rozložíte napětí, které vzniká například při změnách tepoty.

Při lepení velkoformátů  buďte opatrní – nemůžete je k podkladu přitlačit příliš silně, aby nepraskly. Vytvořili jsme proto speciální řadu vylehčených lepidel Ultralite s vysokou krycí schopností, díky kterým zamezíte poškození materiálu při lepení.

3.      Používejte zubovou stěrku

Pro nanášení lepidla používejte zubovou stěrku, která zajistí úplné pokrytí plochy lepidlem.

4.      Na závěr poklepat

Nezapomínejte na závěrečný krok. Po instalaci obkladů je po celém povrchu poklepejtezabráníte tvorbě vzduchových kapes v lepidle mezi rubovou stranou obkladu a podkladem. Pokud poslední krok vynecháte u obkladů a dlažeb v exteriéru, může nastat pnutí kvůli nahromadění vodních par, které vznikají teplotními změnami.

Která lepidla od Mapei použít pro instalaci velkoformátů?

Sestavili jsme pro vás tabulku, kde zjistíte, které lepidlo je ideální pro vaši práci.

Do exteriéru

Tabulka

Do interiéru

Tabulka interní

Také si přečtěte:

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci