Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 7. díl
04. 07. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 7. díl

V předchozím díle našeho seriálu jsme se podívali, jak řezat velkoformátové obklady a dlažby. Dnešním článkem se pomalu, ale jistě blížíme ke zdárnému konci: ukážeme si, jak „velkoformáty“ pokládat.

Víte, jaké vybrat lepidlo?

Správné lepidlo vybírejte podle druhu podkladu, typu a formátu obkladových prvků a oblasti použití. Zajímá vás, jak na to? Přečtěte si 4. díl našeho seriálu věnovaný výběru lepidla.

Nanášení lepidla Mapei Ultralite

Lepidlo nanášejte oboustranně

Normy pro instalaci velkoformátových obkladů a dlažeb předepisují použití techniky oboustranného nanášení. Lepidlo tedy nanášejte na rubovou stranu obkladového prvku i na podklad. Při aplikaci lepidla na rub obkladu doporučujeme použít dávkovací vozík.

Lepidlo se nanáší na rubovou stranu i na podklad

Před nanesením lepidla vyčistěte rubovou stranu obkladu a  zbavte ji prachu z keramiky nebo magnézia. V případě potřeby ji otřete vlhkou houbou namočenou ve vodě nebo kyselém čističi.

Jakou použít stěrku?

Podle druhu podkladu vyberte vhodnou zubovou stěrku. Jaká jsou naše doporučení?

  • K nanesení lepidla na podklad doporučujeme zubovou stěrku s šikmými zuby velikosti 10 mm, aby se lepidlo lépe rozprostřelo.
  • Pro aplikaci lepidla na rubovou stranu je vhodná stěrka s menšími zuby (3 mm). Tak zaručíte téměř 100% pokrytí povrchu lepidlem. Lepidlo nanášejte v rovných pruzích, ne v obloucích, a rovnoběžně s krátkou stranou obkladového prvku. Zkrátíte tak vzdálenost pro vytlačení vzduchu.
Lepidlo nanášejte v pruzích.

Díky stěrce s šikmými zuby se profily lepidla mezi zuby skládají jeden přes druhý. Tento domino efekt napomáhá vyplnění všech dutin a minimalizuje riziko vzniku dutin ve vrstvě lepidla.

Po nanesení první „nulové“ vrstvy lepidla pro přikotvení zbytků prachu k podkladu naneste lepidlo na podklad rovně a ve stejném směru jako na rubovou stranu obkladového prvku. Při aplikaci lepidla metodou oboustranného nanášení doporučujeme použít nosníky a příčníky nebo rám s přísavkami. Manipulace s obklady tak bude snadnější a bezpečnější.

Jdeme na instalaci

A jak na samotnou instalaci? Položte profily lepidla na podkladu a na rubové straně paralelně, aby došlo k vytlačení vzduchu. Nikdy nepokládejte obkladový prvek s profily lepidla křížem přes sebe. Podle platných norem je povrch obkladového prvku nutné vibrovat, abyste zajistili dokonalý spoj a odstranili vzduchové bubliny. Použijte vibrační desku nebo speciální tlumicí gumové hladítko.

Instalace obkladového prvku

Vibrování doporučujeme provádět od středu k okrajům ve stejném směru, jakým je nanesené lepidlo, tedy rovnoběžně s krátkou stranou. Tak zajistíte vytlačení veškerého vzduchu pod obkladovým prvkem.

Všechny vzduchové bubliny znamenají slabé místo obkladu. V interiéru mohou při bodovém zatížení vést k prasknutí obkladového prvku, v exteriéru způsobují dutiny hromadění vody. To může vést k odpadnutí obkladu kvůli mrazu nebo odpařování vody. Proto nezanedbejte oboustranné nanášení a následné vibrování obkladových prvků, a to v případě obkladů i dlažeb. Podle stávajících norem musí v případě instalace obkladů na fasádu projektant stanovit, jestli je nutné použít přídavné mechanické kotvicí prvky.

Také si přečtěte:

Zajímá vás o velkoformátových obkladech něco, co jsme nezmínili? Napište nám do komentářů nebo na Facebook!

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci