Velkoformátové obklady a dlažby s MAPEI: Jak na spárování? – 8. díl
04. 07. 2022

Velkoformátové obklady a dlažby s MAPEI: Jak na spárování? – 8. díl

Obklady máte nakoupené a práce už jsou v procesu? Tak to se rovnou můžete pustit do příprav na spárování, o kterém vám povíme víc v dnešním díle seriálu o velkoformátech. Na co dbát už při lepení obkladů, jak zvolit správný profil spáry a jakou spárovačku vybrat?

Při položení obkladů použijte vyrovnávací rozpěrky

Šířka spáry se odvíjí od podkladu, formátu i tloušťky obkladu. Mějte na paměti, že spára by měla být minimálně 2 mm široká. Je nutné ji dodržet a zpravidla bývá uvedena už v projektu.

S udržením stanovené šířky a vyrovnáním výškové nerovnosti vám pomůžou vyrovnávací rozpěrky s klínky. Pokládejte je v 50cm rozestupech a umisťujte je předtím, než nainstalujete přilehlý obklad. Rozpěrky vkládejte vždy přímo do lepidla – zabráníte tím tvorbě dutin pod obkladovými prvky, které by mohly časem způsobit prasknutí obkladu.

Chcete si ulehčit práci? Máme pro vás řešení. Systém MapeLevel Easy WDG pro vymezení spár vám pomůže vytvořit dokonale rovný povrch. Skládá se z rozpěrek, které si můžete vybrat podle potřebné šířky spár, a klínů.

Pryč se zbytkovým lepidlem a nečistotami

Před spárováním si připravte povrch a spáry pořádně vyčistěte. Zůstalo v nich lepidlo? Nevadí, pokud nepřesahuje 1/3 hloubky spáry. Jestli v ní zůstanou větší zbytky materiálů, ven ho dostanete škrabkou nebo frézou.

Než se vrhnete do vyplňování spár, po lepení počkejte 24 hodin. Pokud jste použili rychle tvrdnoucí lepidlo, můžete se pustit do spárování už po 2 až 3 hodinách.

Po které spárovačce sáhnout?

  • Cementová spárovačka Ultracolor Plus vám při zakázce ušetří spoustu času. Je rychle tvrdnoucí a díky hydrofobním vlastnostem se méně špiní. A díky technologii BioBlock® si na ni nepřijdou ani plísně, brání totiž jejich vzniku.
  • Epoxidovou spárovačku Kerapoxy Easy Design oceníte zejména díky velice snadné aplikaci. Zákazníka určitě zaujme výběr 58 barevných odstínů, které můžete navíc obohatit barevnými třpytkami Mapeglitter nebo metalickým pigmentem Mapecolor Metallic, s kterým spáry získají kovový efekt. Je chemicky odolná, snadno čistitelná a hodí se i do místností s vysokým hygienickým standardem.

Tip: Zjistěte, která spárovačka se kam hodí a jaké jsou jejich jednotlivé přednosti.

Už předem počítejte s dilatačními spárami

Ty musí být minimálně tak široké jako stávající spáry v podkladu. Dilatační spáru vytvořte v místech, kde jsou podklady z odlišných materiálů a také po obvodu prostupujících prvků nosné konstrukce – u stěn, schodů i sloupů.

Při pokládce na velké plochy vytvořte dilatační spáry o šířce 1 cm a povrch rozdělte na dilatační pole:

  • na podkladech vystavených pohybu nebo ohybu vytvořte čtverce cca 9–12 m²,
  • na stabilních podkladech můžete spáry vytvořit každých cca 16–25 m²
  • a po obvodu místnosti nechávejte u stěn mezeru zhruba 5 mm.

Dbejte na správný profil spár

Aby podlaha nebo obklad dlouho a dobře sloužily vašim zákazníkům, musí mít spára správný profil.

A – šířka spáry B – hloubka spáry
od 0 do 4 (mm)
zvětšit šířku spáry
od 5 do 9 (mm) b = a
od 10 do 20 (mm) b = 10 (mm)
od 21 do 40 (mm) b = a/2 (mm)
více než 40 (mm) zmenšit šířku spáry

Na dilatační spáry v interiéru a u podlah v exteriéru použijte 100% silikonový tmel Mapesil AC, u obkladů v exteriéru zvolte Mapesil LM. Pokud pracujete na projektu, kde budou obklady extrémně namáhané, sáhněte po některém z těsnících tmelů řady Mapeflex.

Co dělat po spárování?

Na řadě je čištění. Připravte si vodu a tvrdou houbu z celulózy. Navlhčenou houbou spáry opatrně čistěte tak, abyste neodstranili výplň. A doporučujeme, abyste se do práce vrhli dokud je hmota čerstvá. Vyhnete se tak vzniku šmouh, které by se zákazníkovi nemuseli líbit.

Podlaha může být i bez opticky rušivých dilatačních spár

A právě velkoformáty to umožňují. Pokud si váš klient vybral moderní velkoformátový obklad beze spár, pro zamezení vzniku trhlin použijte separační podložky MAPETEX systém nebo MAPEGUARD UM 35 systém, které vám ulehčí práci.

Pásy systému MAPETEX se lepí k podkladu na sraz, aby překlenuly stávající spáry v potěru. Použijte k tomu rychle tvrdnoucí a vysoce deformovatelné lepidlo, jak ukazuje video níže. Až hmota vyschne, můžete pokládat velkoformáty a při jejich řezání nemusíte řešit stávající dilatační spáry v potěru.

Máte už zkušenosti s velkoformátovými obklady? Podělte se o ně s námi do komentářů na Facebooku. A nezapomeňte se podívat i na předchozí díly našeho seriálu:

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci