Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 6. díl
06. 06. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 6. díl

V předchozích dílech našeho seriálu jste zjistili, jak připravit podklad pro pokládku velkoformátových obkladů a dlažeb a jaké zvolit lepidlo. Dnes se posuneme dál: ukážeme si, jak „velkoformáty“ řezat.

Přizvěte si kolegu

Stejně jako v článku o manipulaci s velkoformátovými obklady i u řezání doporučujeme nebýt na to sám. Pokud provádíte rovný řez, mohlo by se vám stát, že se odřezávaná část zlomí nebo spadne a rozbije se.

Dvakrát měř a řež opatrně

Při řezání rovných řezů nebo otvorů buďte opatrní, aby se nestalo, že se vám deska zlomí nebo naštípne. Obklad řezejte vždy na stabilním, rovném a tuhém pracovním stole.

Pracovní stůl s hliníkovými profily
Stabilní rovný stůl

Plánujete řezat ve dvou směrech? Nezapomeňte nejdřív vyvrtat otvor v místě, kde se oba řezy setkají.

Pokud se chystáte na rovný řez, připravte si vodicí lištu. Položte ji na obkladový prvek podél budoucího řezu a připevněte ji přísavkami. Na každém konci udělejte 1 až 2 cm dlouhý řez, který povedete z vnitřní strany směrem ven. Řez potom dokončete od jednoho konce k druhému.

Vodicí lišty ke zhotovení rovného řezu
Vodicí lišty

Dejte si pozor, abyste po celou dobu řezali pod stejným tlakem.

Odlomit a uhladit

Odstraňte vodicí lištu a posuňte obkladový prvek tak, aby byl řez nad hranou pracovního stolu. Lámacími kleštěmi nalomte oba konce v místě řezu. Tím se jednoduše odlomí požadovaná část. Pokud je obklad vyztužený síťovinou, odřezejte ji perořízkem. Okraje očistěte a  uhlaďte diamantovým diskem nebo abrazivním kotoučem.

Provedení lomu s použitím lámacích kleští
Provedení lomu s použitím lámacích kleští

Rovný řez můžete provést i úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. Obkladový prvek bude mít čistší a přesnější okraj než při odlomení.

Jak na kulatý otvor?

Na kulatý otvor použijte diamantovou korunku na sucho, nebo na mokro.

Obklad položte na pracovní plochu a vyznačte místo k vyvrtání otvoru. Vrtejte s mírným náklonem k obkladovému prvku, aby byl řez co nejpřesnější. Jakmile se začne prořezávat otvor, přitlačte s krouživým pohybem. Řeznou plochu udržujte mokrou v případě řezání na mokro, nebo odstraňte prach vzniklý při řezání v případě řezání na sucho.

Postup při vytváření kulatého otvoru
Vytváření kulatého otvoru

A obdélník? Začněte kruhy!

Pokud potřebujete obdélníkový otvor, začněte vyvrtáním kulatého otvoru ve všech rozích obdélníku. Potom veďte mezi jednotlivými otvory rovný řez úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.

Postup pro zhotovení obdélníkového otvoru
Obdélníkový otvor

Proč? Protože tak zabráníte nadměrnému pnutí v rozích obdélníku, které by mohlo vést ke vzniku.

Také si přečtěte:

Zajímá vás o velkoformátových obkladech něco, co jsme nezmínili? Napište nám do komentářů nebo na Facebook!

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci