Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 3. díl
07. 03. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 3. díl

Přinášíme další díl seriálu o velkoformátových obkladech a dlažbách. Přečtěte si, jak připravit dokonalý podklad pro instalaci velkoformátových obkladů.

Zaostřeno na stěny

Při aplikaci velkoformátových obkladů se také řiďte typem podkladu:

Betonové stěny

Tak jako u podlahy, i betonové stěny musí být dostatečně vyzrálé. Při běžné teplotě počítejte minimálně s třemi měsíci. Podklad zbavte cementového mléka a přípravků k ošetření povrchu. Jejich přítomnost může narušit přídržnost lepidla k podkladu.

Obklady v koupelně

Cementová omítka

I cementovou omítku nechte dostatečně vyzrát, počítejte s jedním týdnem za každý centimetr tloušťky. Při pokládce obkladů v exteriéru musí být tahová přídržnost k podkladu vždy nejméně 1 N/mm². U předmíchané malty dodržujte pokyny výrobce.

Sádrová omítka

Sádrový podklad musí být dokonalé vyschlý (maximální zbytková vlhkost 0,5%, vytápěné stěny 0,3%), dostatečně pevný a zbavený všech nedokonalostí. Nezapomeňte na penetraci – na sádrový podklad můžete použít Primer G nebo Eco Prim T.

Stěny z pórobetonu

Nabídka stěn z pórobetonu je široká, proto vždy kontaktujte výrobce, který vás informuje o vlastnostech konkrétního typu a poradí, jestli se hodí pod obklad. Pokud pracujete s tímto podkladem, myslete na to, že je vhodný jen pro použití v interiéru. Před lepením obkladů ošetřete povrch penetrací Primer G ředěné 1:1 – 1:2 vodou.

Pokud přece jen plánujete na podklad z pórobetonu pokládat obklady i venku, nejprve naneste vrstvu omítky z našich výrobků Planicrete nebo Planitop Fast 330 a vyztužte ji svařenou pozinkovanou sítí.

Rekonstrukce

A co kovy nebo dřevo?

Pokud si váš zákazník žádá pokládku obkladů nebo dlažeb na deformovatelné podklady jako dřevo nebo kov, obraťte se na naše technické oddělení, kde každý případ individuálně posoudíme.

Chcete se zdokonalit ve svém řemeslu a přiučit se něco od mistrů v oboru? Přihlaste se na Mapei Demo. Podívejte se, jak to vypadalo na školení o velkoformátech.

Nenechte si ujít další díl našeho seriálu – zaměříme se v něm na výběr správného lepidla.

Také si přečtěte:

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci