Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 2. díl
22. 02. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 2. díl

Beton, cement, anhydrid, sádrokarton… velkoformátové obklady a dlažby se skvěle hodí na všechny běžné podklady. V dnešním díle našeho seriálu se zaměříme na podmínky a zásady, které je třeba při pokládce u jednotlivých typů podkladu dodržovat.

Začněte podkladem

Dokonalý podklad je předpokladem pro dlouhou životnost a bezchybný výsledek vaší práce. Opakování je matka moudrosti, proto mějte na paměti vždy následující zásady.

Podklad musí být:

 • Neporušený a bez trhlin
 • Vyzrálý
 • Pevný
 • Vyschlý
 • Čistý bez jakýchkoli částic prachu
 • Rovný

Rovina je základ

Pokud nechcete, ať se na vašem díle brzy objeví praskliny, ověřte si, jestli je podklad dokonale rovný. Podle metody stanovené ISO 7976-1:1989 použijte vodováhu dlouho minimálně 2 metry a změřte rovinu ve všech směrech – doporučená odchylka je maximálně ± 3 mm. Pokud podklad nesplňuje toleranci, nejprve jej vyrovnejte. Poslouží vám k tomu Ultraplan, Ultraplan Maxi, Planitop Fast 330 nebo Nivorapid.

Jak připravit nejčastější typy podkladu?

Každý podklad vyžaduje specifický přístup, sepsali jsme pro vás základní rady, na co se při přípravě jednotlivých podkladů zaměřit:

 Betonový podklad

Hlavním předpokladem pro instalaci obkladu na betonový povrch je jeho vyzrálost. Doba zrání trvá nejméně tři měsíce. Pohlídejte si i průhyb betonové desky – musí být méně než 1/360 celkového rozpětí oblouku. Podklad zbavte všech nesoudržností a zbytků starých vrstev lepidel a pryskyřic. Nezapomeňte na izolaci, která ochrání obklad před vzlínající vlhkostí.

Cementové potěry

Tloušťka potěru se odvíjí od jeho souvrství, stanoví ji projektant podle předpokládaného provozního zatížení. Pokud jde o oddělené potěry na separační podložce, počítejte vždy minimálně s 4 centimetry. Složení směsi musí odpovídat požadované mechanické pevnosti a potěr musí být kompaktní a homogenní v celé své tloušťce. Případné trhliny v potěru nezapomeňte monoliticky utěsnit a spojit s použitím pryskyřice Eporip, Epojet nebo Eporip Turbo.

Vyplnění trhlin v podkladu
Vyplnění trhlin v podkladu s použitím výrobku Eporip

Doba vyzrání potěru před instalací dlaždic je zhruba 7 až 10 dnů na 1 centimetr tloušťky vrstvy. Počítejte tedy minimálně s jedním měsícem.

Přečtěte si také: Cementový potěr: Jak dlouho ho nechat „zrát“?

Potěry na bázi speciálních pojiv nebo předmíchané malty

Pokud si váš zákazník nemůže dovolit čekat na výsledek vaší práce dlouho, sáhněte po speciálních hydraulických pojivech nebo předmíchané rychle vysychající maltě. Při použití Topcem nebo Topcem Pronto s normálním průběhem tuhnutí se na instalaci dlažby můžete vrhnout už za 24 hodin.

Zhotovení potěru
Zhotovení potěru s použitím Topcem Pronto

Pokud chcete čekací dobu zkrátit na minimum, sáhněte po Mapecem nebo Mapecem Pronto, které rychle tvrdnou i vysychají. Dlažbu můžete lepit už 3 hodiny po provedení potěru a můžete je využít i v případě podlahového vytápění.

Výhody předmíchaných směsí:

 • vyšší záruka kvality
 • nižší riziko chyb v dávkování
 • odpadají starosti se skladováním surovin

Topné potěry

V případě topných potěrů vždy důsledně dodržujte pokyny a doporučení od výrobce topného systému. Na topné potěry můžete využít naše výrobky Topcem, Topcem Pronto, Mapecem nebo Mapecem Pronto.

Jak na zhutněné topné systémy z předtvarovaných samolepicích plastových, sádrovláknitých nebo cementovláknitých panelů? Ať už je lepíte na podlahu nebo stávající potěr, nejprve odstraňte z  panelů všechny zbytky prachu a ošetřete je penetračním nátěrem Eco Prim T. Poté je zalijte a vyrovnejte tekutou směsí Novoplan Maxi, kterou můžete použít pro zhotovení vrstev od 3 do 40 milimetrů. Tloušťka se odvíjí od způsobu použití podlahy.

Než se vrhnete na lepení dlažby, spusťte topný systém. Čekací doba se odvíjí od materiálu použitého ke zhotovení potěru. Pro pokládku na topné potěry musíte podle EN12004 použít zlepšené (C2) a vysoce deformovatelné (S2) lepidlo.

Anhydridové potěry

Při aplikaci anhydridového potěru se řiďte pokyny jeho výrobce.

Před pokládkou dlažby potěr:

 • přebruste
 • zbavte prachu
 • ošetřete tzv. primerem (Primer G nebo Eco Prim T)
 • nechte dokonale vyschnout (maximální povolená zbytková vlhkost je 0,5 %, u vytápěných potěrů 0,3 %)

Stávající dlažby

Lepíte novou dlažbu na keramickou, z terazza nebo přírodního kamene? Odstraňte všechny staré nátěry, například pečetící vrstvu na mramoru. Poté zkontrolujte stav dlažby – zaměřte se především na pevnost, přídržnost a výskyt prasklin. Pokud jsou některé dlaždice prasklé nebo nemají dobrou přídržnost, odstraňte je a nerovnosti opravte vyrovnávací hmotou. Použít můžete Adesilex P4, Nivorapid nebo Planitop Fast 330. Případné zbytky olejů, vosku a mastnot odstraňte směsí vody s hydroxidem sodným nebo speciálním odmašťovacím přípravkem. Nakonec podklad opláchněte a nechte vyschnout.

Instalace nové dlažby
Instalace nové dlažby na starou

Čemu se budeme věnovat příště? V dalším díle našeho seriálu se zaměříme na typy podkladů při aplikaci velkoformátových formátů na stěny.

Také si přečtěte:

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci