Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 5. díl
03. 05. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 5. díl

Kvůli své velikosti velkoformáty vyžadují speciální zacházení i při jejich manipulaci. Přečtěte si, na co si dát pozor a jaké náčiní si pro jejich instalaci připravit.

Chce to prostor

Počítejte s tím, že velkoformáty jsou opravdu hodny svého jména. Ještě než se pustíte do práce, zajistěte si proto dostatek prostoru na jejich přepravu i v místě, kde velkoformáty instalujete.

Ve dvou se to lépe táhne

Jak vůbec s velkoformáty hýbat? Na pomoc při jejich přenášení i instalaci si zavolejte kolegy – vždy s nimi hýbejte minimálně ve dvou lidech. Jedině tak je dopravíte na místo bez újmy. A pokud nechcete zákazníkovi vysvětlovat, proč se některé části při instalaci prohnuly nebo praskly, použijte speciální náčiní, které tomu zabrání.

Manipulace velkoformátů
Manipulace s obkladovým prvkem

Pozor na rohy

Abyste si ušetřili práci, přineste krabice s materiálem co nejblíže místě pokládky. Snížíte tím i riziko jejich poškození při další manipulaci. Až obklady vyjmete z obalu, myslete na to, že při pokládce musí delší strana zůstat na zemi pod úhlem 30° k podkladu. Zvláštní pozornost věnujte rohům, které byste nedbalou manipulací mohli rozbít nebo uštípnout.

Instalace vakuové přísavky
Instalace vakuové přísavky

Usnadněte si práci

Chcete vědět, jak si práci zjednodušíte? Při přemisťování i instalaci materiálu použijte přísavky a přenášecí rámy. Ty materiál zpevní a zabrání jejich kroucení a ohýbání.

Kromě běžných přísavkách můžete použít ty s vakuovou pumpu. Jsou bezpečnější a lépe drží. Vakuum v přísavce navíc můžete časem obnovit pomocí pumpy. Aby přísavka dobře držela, musí být mezi ní a povrchem obkladu dostatečné vakuum. Jak na to? Povrch obkladu i přísavky očistěte vlhkou houbou, zajistíte tak lepší soudržnost.

Čistení vlhkou houbou
Čistení vlhkou houbou

Pokud jste obklad řezali a je v daném místě křehčí, přidejte více hlavních nosníků nebo příčníků. Zamezíte tím prohnutí nebo kroucení materiálu.

A jak vypadá povedená realizace velkoformátových obkladů? Na to se podívejte v naší referenci

Už se vám při manipulaci s velkoformáty stala nějaká nehoda? Co ji způsobilo? Napište nám do komentářů na Facebooku.

Také si přečtěte:

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci