Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 8. díl
22. 08. 2018

Seriál: Velkoformátové obklady a dlažby s Mapei – 8. díl

Máte položeno? Tak se můžete připravit na spárování, na které se zaměříme v dnešním článku a kterým se se seriálem o velkoformátech rozloučíme.

Hlídejte šířku

Dodržovat šířku spár je důležité, proto je daná vždy už v projektu. Odvíjí se od podkladu, formátu i typologie obkladu. Mějte na paměti, že spára musí být minimálně 2 mm široká.

Abyste udrželi stanovenou šířku spáry a zároveň srovnali výškové nerovnosti mezi obkladovými prvky, použijte vyrovnávací rozpěrky. Pokládejte je v 50cm rozestupech a umisťujte je předtím, než instalujete přilehlý obklad. Rozpěrky vkládejte vždy přímo do lepidla. Zabráníte tím tvorbě dutin pod obkladovými prvky, které by mohly časem způsobit prasknutí obkladu.

Umístění rozpěrek.

Chcete si ulehčit práci? Máme pro vás vychytávku – speciální nástroj pro vymezení spár se skládá ze dvou skupin přísavek, které jsou napojené na závitový mechanismus. Díky němu nastavíte správnou šířku mezi dvěma obkladovými prvky.

Pryč s lepidlem

Před spárováním spáry vyčistěte. Zůstal v nich zbytek lepidla? Nevadí, pokud nepřesahuje 1/3 hloubky spáry. Jestli v ní i po vibrování zůstanou větší zbytky, musíte ho škrabkou nebo frézou dostat ven.

Po lepení počkejte zhruba 24 hodin, než se vrhnete do vyplňování spár. Pokud jste použili rychle tvrdnoucí lepidlo, můžete se pustit do spárování už po 2 až 3 hodinách.

Po které spárovačce sáhnout?

  • Ultracolor Plus vám i zákazníkovi ušetří spoustu času. Je totiž rychle tvrdnoucí a díky hydrofobním vlastnostem se méně špiní. A nepřijdou si na ni ani plísně.
  • Kerapoxy je chemicky odolná a nesavá – takže se jen tak neušpiní a snadno se čistí. A svou barevnost si zachová dlouhá léta.
  • Kerapoxy Design je jako stvořená pro všechny puntičkáře. Díky neomezené barevné škále ji sladíte s čímkoli. Navíc je chemicky odolná.
  • Kerapoxy CQ je kyselinovzdorná, takže se hodí do zemědělské výroby i do potravinářského průmyslu. Snadno se aplikuje a ještě snadněji čistí.

Na spárovací hmoty jsme si posvítili v našem starším článku.

Nanesení spárovací hmoty.

Po nanesení spárovací hmoty je na řadě dočištění. Na to si připravte malé množství vody, abrazivní houbu a tvrdou houbu z celulózy, kterou použijete na finální dočištění. Čistěte opatrně, abyste neodstranili i výplň. Pokud nechcete zákazníkovi předat obklady plné čmouh, vrhněte se do práce, dokud je hmota ještě „čerstvá“.

Ohlídejte dilatační spáry

Už při pokládce podlahy nebo obkladu musíte myslet na dilatační spáry, které musí být minimálně tak široké, jako mají stávající spáry v podkladu. Dilatační spáru pak vytvořte vždy tam, kde jsou podklady z odlišných materiálů. Ta musí být i po obvodu prostupujících prvků nosné konstrukce – u stěn, schodů i sloupů.

Při pokládce na velké plochy vytvořte dilatační spáry o šířce 1 cm a povrch rozdělte na dilatační pole:

  • na podkladech vystavených pohybu nebo ohybu vytvořte čtverce cca 9-12 m²
  • na stabilních podkladech lze spáry vytvořit každých cca 16-25 m²
  • při pokládce nechávejte mezeru zhruba 5 mm po obvodu místnosti u stěn

Podlaha beze spár?

„Velkoformáty“ umožňují vytvoření velké plochy bezesparé podlahy. Pokud si zákazník vybral velkoformátový obklad právě kvůli tomuto efektu, použijte pro zamezení vzniku trhlin speciální systém, který vám i ulehčí práci.

Pásy Mapetex Systém se lepí k podkladu na sraz, aby překlenuly stávající spáry v potěru. Použijte k tomu rychle tvrdnoucí vysoce deformovatelné lepidlo. Až lepidlo vyschne, můžete pokládat celé obkladové prvky a nemusíte při jejich řezání řešit stávající smršťovací dilatační spáry v potěru.

Jak spáry vyplnit?

Šířka spáry závisí na tloušťce a formátu obkladového prvku, jeho barvě, umístění, vlastnostech podkladu, oblasti použití i provozním zatížení. Abyste svou práci předali zákazníkovi s vědomím, že mu podlaha nebo obklad bude sloužit dlouho, musí mít spára správný profil.

Pro výplň spár v interiéru použijte Mapesil AC, v exteriéru sáhněte u obkladů po Mapesil LM a u dlažeb po Mapesil AC. Pokud pracujete na projektu, která budou obklady extrémně namáhané, jděte do některého z těsnicích tmelů Mapeflex PU20, Mapeflex PU21, Mapeflex PU45 FT nebo Mapeflex PU50 SL.

Utěsnění obvodové spáry.

Také si přečtěte:

Máte zkušenosti s „velkoformáty“? Podělte se o ně s námi do komentářů na Facebooku.

 

Staňte se Mapei partnerem

Pracujte s produkty špičkové kvality a zanechte za sebou výsledek, se kterým je zákazník spokojený. Doporučí vás známým a rád si vás opět najme.

Zjistit více o spolupráci
Upozornění!
V případě, že máte zdravotní problémy, zvažte prosím účast na školení. Spoléháme na Vaši ohleduplnost.